II Zakon Franciszkański inaczej zwany Franciszkańskim Zakonem Świeckich /FZS/
Opiera się na regule dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Nową regułę FZŚ zatwierdził papież Paweł VI 22. czerwca 1978r. listem Seraficki Patriarcha. FZŚ jest jedną z instytucji Kościoła, która ma określony cel, pełna strukturę organizacyjna, rządzi się pełnymi normami i prawami zatwierdzonymi przez Kościół. Normami prawnymi dla FZŚ są: Kodeks Prawa Kanonicznego, Reguła FZŚ, Konstytucje Generalne i Statuty partykularne.
Reguła i życie Franciszkanów świeckich jest następujące:
Zachować Ewangelie Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując świętego Franciszka z Asyżu, do którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi, Chrystus, dar miłości Ojca jest drogą do Niego, jest prawdą, w którą wprowadza nas Duch Święty, jest życiem, które nam w pełni ofiarował.
FZŚ dzieli się na wspólnoty różnych stopni: miejscowe, regionalne, narodowe i międzynarodowe, z których każda posiada w Kościele własną osobowość moralną. Te zaś wspólnoty różnych stopni są połączonej podporządkowane sobie wzajemnie według norm tej Reguły i Konstytucji. Organizowane są rekolekcje dla FZŚ w Panewnikach w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny wg schematu Domu Prowincjalnego.
Informacje o miejscowym FZŚ przy parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej 10
Tutejsza wspólnota FZŚ została założona 8. stycznia 2000r. Asystentem Duchowym wspólnoty jest obecnie o. Miron Górecki OFM prowincjalny asystent dla regionu katowickiego z siedzibą w Katowichach-Panewnikach.
Osoby wstępujące do wspólnoty przechodzą III etapy:
- Okres przygotowania do wstąpienia do FZŚ postulat,
- Rozpoczęcie formacji w FZŚ nowicjat,
- Uroczyste przyrzeczenie profesja przyjęcie do FZŚ.
Zasadą życia Franciszkanów Świeckich jest naśladować świętego naszego Ojca Franciszka, na drodze ewangelicznej doskonałości; czytanie Pisma Św. i wszędzie głosić i dzielić się pokojem i dobrem.
Wspólnota spotyka się na comiesięcznych zebraniach w czwartą sobote miesiąca po mszy św. o 8.15, podczas których modlimy się z naszego modlitewnika "Pokój i Dobro". Zawarte w nim jest wszystko, czego wymagają praktyki FZŚ, np.: Liturgia Godzin, obszerny zbiór modlitw, nabożeństw i pieśni. Przed miesięcznym zebraniem uczestniczymy w Najświętszej Ofierze Mszy Św.