Parafia
św. Wawrzyńca
i św. Antoniego
w Rudzie Śląskiej - Wirku

Aktualności
Ogłoszenia parafialne
Intencje mszalne
Kalendarz parafialny
Cmentarz parafialny

Kronika

2024

2024-11-11 - Polskie Mundury Wojskowe - wystawa

 

10 i 11 listopada 2024 roku, z okazji Święta Niepodległości zorganizowaliśmy w naszej parafii wystawę historyczną zatytułowaną „Polski mundur wojskowy”. Na wystawie zaprezentowano 11 mundurów począwszy od munduru powstańca śląskiego do najnowszego polskiego munduru wojskowego. Eksponaty zaprezentowane na wystawie są częścią kolekcji ks. Grzegorza Bracika. W niedzielę była możliwość obejrzenia wystawy pomiędzy Mszami Świętymi, natomiast w poniedziałek 11 listopada po Mszy św. ks. Grzegorz wygłosił prelekcję na temat historii Polskiego munduru wojskowego od 1918 roku do współczesności. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem parafian.

 

 

2024-10-18 - Pielgrzymka do Kochłowic

 

Wieczorem o 21.00 w  piątek 18 października rozpoczęła się kolejna pielgrzymka do sanktuarium MB z Lourdes w Kochłowicach. Po modltwie przy krzyżu w przedsionku kościoła i błogosławieństwie ks. proboszcza grupa wyruszyła. Ok. 15 osób po opieką duchową ks. Ireneusza przybyło po 22.00 do Kochłowic. Tam wraz z tymi, którzy dojechali samochodami rozpoczęła się modlitwa w kościele sanktuaryjnym. Najpierw modlitwa rózańcowa, a później była sprawowana Msza św. W naszych modlitwach polecaliśmy intencje, które każdy z nas nosił w swoim sercu. Modlitwie różańcowej i Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz.

Po Mszy św. tradycyjnie spotkaliśmy się na agapie w salkach parafii kochłowickiej. Agapa przebiegała w dobrej, radosnej atmosferze. Po niej ok. 1.30 nastąpił powrót na Wirek. Transport powrotny został wszystkim zapewniony. 

2024-08-18 - Pielgrzymka piekarska kobiet

 

Kobieta w Kościele - cóż to znaczy?
Podczas tegorocznej pielgrzymki kobiet do Matki Boskiej Piekarskiej, kiedy Arcybiskup Adrian Galbas przemówił do Nas pątniczek zgromadzonych wokół obrazu, my kobiety zebrane w milczeniu, słuchałysmy pokrzepiajace słowa o naszej odwadze, sile i kobiecego ciepla na wzór Matki Boskiej. Mężczyzna, a tak bardzo Nas kobiety rozumie i docenia nasze codzienne trudy. Trudy, którym stawiamy czoła każdego dnia...
Nawet w tradycyjną, coroczną pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej, podejmujemy trud decydując sie na drogę pokonywaną pieszo ... Wybieramy tak, by spotkać się tam razem z innymi kobietami z regionu, niosąc w sercach wszelkie intencje do Naszej Matki. To nasze świadectwo wiary.
Na pierwszą pielgrzymkę wybrałam się w wieku dorosłym parę lat temu, właśnie z parafią św. Wawrzyńca, mimo iż należę do sasiadujacej parafii św. Andrzeja Boboli. Pamiętam, że wtedy mimo sierpnia bylo bardzo zimno i padal deszcz. Wyczerpanie sięgało zenitu, ale do dziś czuję się szczęśliwa z tej pielgrzymkę. Wysiłek, trud, dyskomfort może mocno zbliżyć do Boga. Przy każdej kolejnej pielgrzymce, z przyjaciółką wspominamy tą pierwszą. Teraz znów pieszo, jednak w mniejszym gronie, dość wyraźnie zauważalnym, ale z jakże zaszczytnym towarzyszem Arcybiskupem Adrianem, który zrobil nam niesamowitą niespodziankę. Pójść z Arcybiskupem ulicami naszego miasta to bylo coś ... Myślę, że każda z nas czuła się wyjątkowo. Nawet nie wiadomo kiedy, droga przebiegla nam bardzo szybko ... do czasu naszego postoju, jak zawsze w Bytomiu Szombierkach. Udało się namówić również Arcybiskupa na wspólne zdjęcie. Z chęcią się zgodził. Przy okazji dowiedziałyśmy się, że to jego parafia z której pochodzi ... Ksiadz Piotr zaoferował się zrobić to pamiątkowe zdjęcie. Z tych emocji nawet nie wiem czy ksiedzu Piotrowi podziękowałyśmy ... Księże Piotrze ... dziękujemy? Arcybiskup Adrian Galbas musiał się z nami wcześniej rozstać, ale tylko do czasu spotkania w Piekarach.
Dotarłyśmy tam w wesołych nastrojach, gotowi do przeżywania tej wyjątkowej Mszy Świętej pod koronami drzew. Dziękujemy Panu za piękną pogodę w tym dniu. Nasz powrót byl również dość wesoły, aczkolwiek w mniejszym gronie, bo około 20 osob. W tym kobiet z różnych parafii: Bielszowic, Czarnego Lasu, sąsiedniej w Wirku i oczywiscie Św.Wawrzyńca.
Miałyśmy tyle energii radości i siły, że na dobre rozśpiewałyśmy się różnymi pieśniami głosząc nasza wiarę. Cieszę się, że mogłam podczas tej pielgrzymki pierwszy raz w życiu nieść Krzyż Naszego Pana.
Dotarliśmy do kościoła przywitani przez ks.Proboszcza, naszych mężów, synów, ojców ... bliskich. Bardzo wzruszające .To powitanie zawsze porusza serce. Wspólna modlitwa dziękczynna po pielgrzymce jeszcze bardziej zjednoczyla nas z Bogiem i Matka Boską, bo wiemy że nam  kobietom w naszym trudzie pielgrzymowania towarzyszyła miłość Boga i Naszej Matki.

 

Małgorzata A.

2024-08-11 - Odpust parafialny

 

Tegoroczna uroczystość odpustowa przypadła następnego dnia po liturgicznym dniu św. Wawrzyńca. Jej świętowanie rozpoczęliśmy w sobotni ranek. Po Mszy sw. o 8.15 uczestnicy Mszy św. mogli się spotkać na kołoczu i kawie. Spotkanie odbyło się przed Domem Parafialnym. Spotkanie to było pełne radości. Był to czas cieszenia się sobą.

W niedziela była dniem uroczystości odpustowej. Słowo Boże było głoszone przez o. Michała - oblata z Bodzanowa. Sumie odpustowej o 11.00 przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc. Koncelebrowana była przez księży związanych z naszą parafią, między innymi przez ks. Jerzego Liszczyka, ks. Adama Luchowskiego, ks. Rafała Korbla, ks. Jana Janiczka i ojca Michała. Po sumie odpustowej księża (dołączyli także księża z dekanatu) spotkali się przy stole w braterskiej wspólnocie. 

Popołudniu o 16.15 zostały odprawione nieszpory odpustowe, po których była możliwość uczczenia relikwii św. Wawrzyńca.

Wspomnieć też trzeba, że tradycyjnie na ulicach przy kościele pojawiły się stragany, na których można było kupiś między innymi odpustowe pierniki.

2024-06-22 - Piesza pielgrzymka do Częstochowy

 

W dniach od 22.06 do 25.06 2024r odbyła się coroczna Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. W tym roku w pielgrzymce brało udział 22 uczestników pod przewodnictwem dwóch kapłanów ks.Grzegorza i ks.Piotra. Wędrówkę do Maryi rozpoczęła Msza św o godz.8:15 w naszym parafialnym kościele.

Po Mszy świętej wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Każdy dzień pielgrzymowania rozpoczynał się spotkaniem z Chrystusem w Eucharystii. Po śniadaniu z modlitwą i śpiewem wyruszaliśmy w dalszą drogę. W czasie drogi modliliśmy się w swoich intencjach, intencjach parafii oraz tych którzy prosili nas o modlitwę. Około godziny 16:00 dochodziliśmy do miejsc noclegowych: w pierwszym dniu był to Świerklaniec, w drugim Woźniki, trzeciego Częstochowa.

Każdego wieczoru gromadziliśmy się na modlitwie apelowej. Mimo wielu trudności pielgrzymowanie jest wielką radością, a osiągnęła ona swój szczyt przed tronem Czarnej Madonny. W przyszłym roku zapraszamy na pielgrzymi szlak.

 

Barbara l.

2024-06-16 - Odpust św. Antoniego - III piknik parafialny

 

W niedzielę 16 czerwca przeżywaliśmy jako parafia odpust ku czci naszego drugiego patrona św. Antoniego. Kaznodzieją tej niedzieli był ks. Wojciech Kamczyk. Odpust św. Antoniego to także od 3 lat czas Pikniku parafialnego. Piknik został przygotowany przez Parafialną Radę Duszpasterską, Rycerzy Kolumba i młodzież oazową, która przygotowała gry i zabawy dla dzieci. Przygotowane zostało ciasto, kawa, można było także zjeść kielbaśe z grila czy żurek. Było czas spędzony we wspólnocie, dobry i ważny dla wszystkich uczestników.

Dziekujemy sposorom tego wydarzenia. 

2024-06-05 - Bierzmowanie 2024

 

5 czerwca podczas Mszy Świętej , ksiądz biskup Adam Wodarczyk udzielił młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania. W obecności swoich świadków bierzmowańcy wybrali świętych patronów i zawierzyli swoje życie Duchowi Świętemu, jednocześnie prosząc o Jego dary. 32 młodych katolików od października przygotowywało się do tego sakramentu. Uczestniczyli oni w comiesięcznych spotkaniach prowadzonych przez animatorów oraz wykazali się zaangażowaniem w wypełnianie chrześcijańskich obowiązków. Wśród bierzmowanych byli także młodzi (7 osób) z parafii sąsiedniej św. Andrzeja Boboli. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym przyjęcia sakramentu dojrzałości i jednocześnie życzymy wytrwałości w wierze oraz otwartości na działanie Ducha Świętego.

 

Natalia A.

2024-05-19 - Wczesna Komunia 2024

 relacja wkrótce

2024-05-12 - I Komunia Św. dzieci kl. III

 

relacja wkrótce

2024-05-03 - I Komunia szkoły św. Łukasza

 

relacja wkrótce

2024-04-20 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik

 

W sobotę 20 kwietnia Ksiądz Grzegorz udał się z parafianami na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, którym opiekują się Ojcowie Karmelici Bosi. Rozpoczęliśmy Eucharystią w sanktuarium. Po niej udaliśmy się w deszczu na drogę krzyżową. W tym roku pogoda była kiepska więc droga krzyżowa była większym wyzwaniem. Wszyscy mimo trudu byli uśmiechnięci, dzieciaki, które były na pielgrzymce i starsze osoby, którym można pozazdrościć tego wigoru w ich wieku. Następnie był czas wolny na dodatkową modlitwę a dla zmęczonych kawa i ciacho w kawiarence.
Później udaliśmy się jeszcze do drugiego celu naszej pielgrzymki do Łagiewnik. Najpierw zatrzymaliśmy się w Centrum Jana Pawła II. Sanktuarium składa się z kościoła dolnego i górnego.
W sanktuarium przechowywane są relikwie. Są to: krew papieża Polaka, zamknięta w szklanej szkatule, umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza, sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja w czasie zamachu na jego osobę, która znajduje się w szklanej gablocie w kościele górnym.
W Kaplicy Kapłańskiej można zobaczyć także płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki świętego Piotra w Rzymie. Po modlitwie i zwiedzaniu wspólnie udaliśmy się pieszo do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie drogi odmawialiśmy różaniec.
Następnie był czas wolny na obiad i zwiedzanie sanktuarium. Był czas na modlitwę w Bazylice Bożego Miłosierdzia i Kaplicy Wiecznej Adoracji. Trochę się przejaśniło i można było udać się na wieżę widokową i podziwiać z góry okolice Sanktuarium i Krakowa.
Czas pozwolił na zobaczenie domu siostry Faustyny gdzie przez kilka miesięcy w ostatnim roku swego życia posługiwała św. Siostra gdzie przyszedł do niej Jezus w postaci ubogiego młodzieńca. Tam można zabrać ze sobą różne fragmenty dzienniczka „Twoja wielka ufność ku Mnie zniewala Mnie do ustawicznego udzielania ci łask… Miłość i miłosierdzie Moje nie zna granic” (Dz718)
Na zakończenie pielgrzymki spotkaliśmy się wszyscy w miejscu, które jest „sercem” łagiewnickiego Sanktuarium, gdyż tutaj znajduje się łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego i grób św. Siostry Faustyny. Tu wspólnie odmówiliśmy koronę do Miłosierdzia Bożego. Następnie udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy do domu.
Dziękujemy Księdzu Grzegorzowi za wspólnie spędzony czas w czasie pielgrzymki. Było coś dla duszy jak i ciała nie brakło również kawałów opowiedzianych przez Księdza.

Basia P.

2024-04-07 - Niedziela budzenia powołań

 

Niedziela budzeń powołań to czas pobytu alumnów naszego seminarium w parafii. W tym roku przybyli wraz z ojcem duchownym ks. Sławomirem Tupajem, który w latach 2012 - 2016 był naszym wikarym. Byli u nas już w piątek wieczorem i spotkali się w kościele z młodzieżą. Obecna była młodzież oazowa i młodzi przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. 

W sobotnie przedpołudnie spotkali się na zbiórce z minstrantami.  Ksiądz Sławek podczas niedzielnych Mszy św. głosił homilię, a po Mszach św. w przedsionku kościoła  klerycy rozprowadzali materiały związane z seminarium i była mozliwość rozmowy z nimi. Z tej możliwości wielu parafian skorzystało. 

2024-03-28 - Triduum Paschalne 2024

 

relacja wkrótce

2024-03-22 - Droga Krzyżowa ulicami parafii

 

W piątek przed Niedzielą Palmową, tj. 22 marca 2024, jak każe tradycja naszej parafii, odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta. W tym roku, po raz pierwszy, zorganizowaliśmy ją wspólnie z parafią św. Andrzeja Boboli.

Wszyscy uczestnicy zgromadzili się w kościele św. Andrzeja Boboli, skąd po przywitaniu przez ks. Proboszcza, wyruszyliśmy z krzyżem na czele ulicami Wyzwolenia, 1 Maja, Żwirki i Wigury, Magdziorza i krótkim odcinkiem ulicy Nowary do naszego kościoła św. Wawrzyńca i św. Antoniego.

Stacje pierwsza i ostatnia zlokalizowane były na placach kościelnych. Kilka stacji umieszczono przy ruchliwej ulicy 1 Maja, co bardzo mocno uwidoczniło trudy, które miał na swej drodze nasz Zbawiciel, ale było też poruszającym świadectwem dla obserwujących i przejeżdżających. Uczestnicy z obydwu parafii czynnie włączali się w rozważania i modlitwy.

Pomimo niesprzyjającej pogody procesję tworzyli zarówno starsi, często podpierający się laskami, jak również młodzi, nie wyłączając maluchów. Taki udział jest pięknym świadectwem wiary oraz pogłębieniem przeżywania Wielkiego Postu, tego przygotowania do czterdziestodniowego Karnawału Chrześcijan.

 

 

2024-01-21 - Koncert chóru 'Santarello

„Cicha noc, święta noc … pokój niesie ludziom wszem…”.

 

W niedzielę 21 stycznia 2024 roku raz jeszcze wspólnota parafialna miała możliwość powrócić do atmosfery świąt Bożego Narodzenia za sprawą artystów chóru „Santarello” z Katowic. Artyści poprowadzili nas do Betlejem, przybliżyli do Tajemnicy i pozwolili zanurzyć się w pięknie słowa i muzyki. Kolędowanie przy żłóbku jest naszą tradycją, lubimy bowiem śpiewać polskie kolędy pełne radości, ale również refleksji.

 

Janina P.

2024-01-09 - Śmierć i pogrzeb ks. prob. Franciszka Zająca

 

Po ciężkiej chorobie dnia 5 stycznia w szpitalu w Bielszowicach zmarł długoletni (1989 - 2010) Proboszcz naszej Parafii ks. Franciszek Zając. Lata na emeryturze przeżył pomagając w parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie. Tam w poniedziałek dopołudnia o 10.00 została odprawiona Msza św. w intencji9 ks. Franciszka. Mszy św. przewodniczył i kazanie powiedział proboszcz parafii knurowskiej ks. Mirosław Pelc. Po Mszy św. trumna z ciałem ks. Franciszka została przewieziona do kaplicy cmentarnej w Wirku.

We wtorek 9 stycznia w naszej parafii maiała miejsce liturgia pogrzebowa.  Rozpoczęła się w kaplicy cmentarnej, skąd procesyjnie przeniesiono trumnę z ciałem ks. Franciszka do kościoła. W kościele Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Grzegorz Olszowski. Słowo Boże wygłosił ks. infułat Rudolf Brom.  Po Mszy św. liturgia była kontynuowana na cmentarzu parafialnym przy kościele. Tam została trumna z ciałem ks. Franciszka złożona do grobu.

Parafianie swoją obecnościę i modlitwą podziękowali ks. Franciszkowi za Jego wieloletnia posługę w naszej Parafii (był tu także w latach 1979 - 1980 wikarym).

2024-01-06 - Kolędowanie z chórem

 

6 stycznia 2023 roku Chór „Wawrzyn” zaprosił parafian do wspólnej adoracji Nowonarodzonego przy żłobku. Adorację rozpoczął i zakończył wspólny śpiew całej zgromadzonej wspólnoty. W czasie nabożeństwa chór pod dyrekcją Grażyny Darłak wykonał kilka kolęd i pastorałek kompozytorów polskich i obcych. Koncert ubogaciła również poezja polska o tematyce bożonarodzeniowej, którą usłyszeliśmy w interpretacji Macieja Darłaka.

 

Grażyna D.

2023

2023-11-21 - Święta Cecylia

relacja wkrótce

2023-10-20 - Pielgrzymka do Kochłowic

relacja wkrótce

 

2023-09-17 - Pielgrzymka do Medjugorie

W niedzielę 17 września, po porannej Mszy św., grupa parafian pod opieką Ks. Proboszcza, rozpoczęła pielgrzymkę do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. Trasa prowadziła znalazło się niewielkie i mało znane Sanktuarium Najdroższej Krwi Chrystusa w chorwackim Ludbregu. Miasteczko położone pomiędzy Varaždinem a Kopřivnicą  pochodzi z czasów rzymskich. W 1411 roku zdarzył się tu cud Eucharystyczny i od tej pory stało się miejscem pielgrzymek.

 

Następnego dnia, w drodze do celu można było odetchnąć na łonie przyrody przy wodospadach na rzece Krka, a także zobaczyć pozostałości jednej z pierwszych elektrowni przesyłającej prąd zmienny, która powstała z inicjatywy Tesli w okolicach miasta Šibenik. Wieczorem nawiedziliśmy miejsce modlitw przy kościele p.w. św. Jakuba w Medjugorie i wzięliśmy odział w wieczornym nabożeństwie.

Kolejne dni spędzaliśmy na modlitwie w czasie wspinaczki z dzielnicy Podbrdo na Górę Objawień oraz Górę Križevac, a także uczestnicząc w wieczornych modlitwach. Atmosfera ciszy i skupienia w obrębie kościoła, gdzie gromadzą się pielgrzymi, sprzyja modlitwie zarówno indywidualnej, jak również wspólnotowej.

 

Organizator pielgrzymki, Biuro Podróży „ORBI”, zapewniło uczestnikom wiele dodatkowych atrakcji, jak zwiedzanie starego miasta Gradac, rejs statkiem na lawendową wyspę Hvar z kulinarnymi atrakcjami i plażowaniem, rejs po rzece i kanałach Neretwy, zwiedzanie starego miasta Zadar oraz turystycznej perły Hercegowicy Mostaru nad Neretwą.

 

Z Matką Bożą w Medjugorie pożegnaliśmy się w sobotę 23 września, a już wieczorem nocowaliśmy w Mariji Bistricy, skąd po niedzielnej Mszy św. w tym najważniejszym chorwackim sanktuarium maryjnym, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Rozradowani i ubogaceni wrażeniami i przeżyciami powróciliśmy do naszych domów.

2023-08-13 - Odpust ku czci św. Wawrzyńca

relacja wkrótce

2023-08-06 - Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie były naprawdę bardzo dobrym i owocnym czasem. Jednak zanim przejdę do Dni Centralnych, które odbywały się w stolicy Portugalii, chciałbym opowiedzieć trochę o naszych przeżyciach, związanych z dniami spędzonymi w diecezji.

 

Pierwszy tydzień ŚDM spędziliśmy w Bradze, a konkretnie w Vila Nova de Famalicao. Przez ten tydzień mieszkaliśmy w audytorium znajdującym się w pobliżu domu opieki dla starszych ludzi. Nad naszym miejscem zamieszkania znajdował się kościółek parafialny, który był jednym z czterech kościołów, którym zajmował się tamtejszy ksiądz. Warto wspomnieć, że gdy pierwszy raz weszliśmy do tego kościoła to byliśmy pod wrażeniem jego pięknego wyglądu. Wracając do dni w diecezji. Grupa, która zajmowała się nami w trakcie tych dni była naprawde sympatyczna i zorganizowana. ⁸Codziennie robiliśmy naprawdę ciekawe rzeczy, które albo były zorganizowane przez Nich albo robiliśmy coś sami. Pierwszego dnia w ramach integracji najpierw rozegraliśmy mecz. Rozegrał się on pomiędzy reprezentacjami Polski oraz Portugalii. Udało nam się zremisować. Po meczu wróciliśmy niedaleko miejsca, w którym mieszkaliśmy i tam odbyła się dalsza część integracji. Nasi koledzy z Portugalii zaprezentowali nam gry i zabawy, które są bardzo popularne w Portugalii, a my zaprezentowaliśmy im jak zatańczyć Skrzypka. To działo się rano. Po Południu natomiast poznawaliśmy kulturę oraz ciekawe wydarzenia z historii Portugalii. Graliśmy w grę, która polegała na rzucaniu kostkami i losowaniu kolorowych pól, do których były przypisane różne zadania np. opowiedzenie jakiejś ciekawostki związanej z Polską lub Portugalią, lub zaśpiewanie piosenki. Kolejnego dnia wyruszyliśmy na wędrówkę po okolicach, w których mieszkaliśmy. Tego dnia odwiedziliśmy muzeum jednego z ważniejszych poetów Portugalskich. Wieczorem śpiewaliśmy nasze ulubione piosenki oraz w końcu, pierwszy raz na ŚDM tańczyliśmy Belgijkę. Następnego dnia pojechaliśmy do Porto i tam spędziliśmy cały dzień. Kolejny dzień to czas w miejscowości, w której mieszkaliśmy. Tam spotkaliśmy się z młodzieżą, która również mieszkała w Vila Nova de Famalicao. Tańce, śpiewanie i gra terenowa. To działo się na tym wydarzeniu. Następnego dnia, z samego rana wyruszyliśmy do Bragi na Msze z wszystkimi młodymi, którzy przybyli do tej diecezji na ŚDM. Odbyła się tam uroczysta Eucharystia, którą sprawował biskup Bragi. Czas po powrocie spędziliśmy jeszcze z naszymi kolegami na wspólnej Agapie. Polały się łzy wdzięczności. Podarowaliśmy im słodycze i pamiątki z Polski i z Rudy Śląskiej. Resztę wieczoru poświęciliśmy na pakowanie naszych rzeczy, aby Następnego dnia wyruszyć do Lizbony na dni centralne.

 

Wyjechaliśmy wcześnie rano i autokarem najpierw przejechaliśmy do Porto a później do Lizbony. Gdy tam dotarliśmy udaliśmy się do naszej dzielnicy, czyli do Olivais, gdzie mieszkaliśmy przez następny tydzień. Mieszkaliśmy w szkole, podzieleni na grupy, damską i męską. Codziennie rano wychodziliśmy z ośrodka o 8 i wracaliśmy o 22. Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w ceremonii otwarcia. Następne dni to Msze święte, koncerty i bardzo ciekawe konferencje w strefie Polskiej Lizbony. Była również Droga Krzyżowa z Papieżem, wtedy też mieliśmy okazję widzieć papieża z dosyć bliska. W sobotę przed zakończeniem ŚDM podjęliśmy trud pielgrzymki na pola, aby tam przeżywać czuwanie i następnego dnia Eucharystię z papieżem Franciszkiem. W niedzielę wróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania i rozpoczęliśmy pakowanie przed naszym wyjazdem.

 

W ostatni dzień pojechaliśmy jeszcze do Alfamy, najstarszej i najlepiej zachowanej dzielnicy Lizbony. Zwiedzaliśmy tam między innymi kościół Świętego Antoniego. Zjedliśmy też wspólnie obiad w jednej z restauracji. Później udaliśmy się na lotnisko gdzie przez prawie 2.5 godziny czekaliśmy na nasz samolot. W końcu bezpiecznie dotarliśmy do domu. Jednymi słowy uważam w imieniu wszystkich uczestników ŚDM, którzy pielgrzymowali z naszej parafii, że był to naprawdę piękny i niezapomniany wyjazd.

 

Mateusz.

2023-06-28 - Piesza pielgrzymka do Częstochowy

Jak co roku w pierwszą sobotę wakacji 24 czerwca, wyruszyła z naszej parafii piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Niewielkiej grupie 27 osób już po raz trzeci duchowo przewodniczył ks. Michał Kuś. W tym roku oprócz „stałych” pątników silną grupę stanowiła młodzież, która swoją obecnością tchnęła młodzieńczego ducha na niełatwym szlaku.

 

Wspólne pielgrzymowanie było czasem rekolekcji w drodze, czasem modlitwy, śpiewu i pojednania z Bogiem. Każdego dnia centralnym punktem była Msza Św. oraz wieczorna modlitwa, z wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Jak to podczas pielgrzymowania nie obyło się bez blaz, mniejszych lub większych kryzysów, lecz po trzech dniach w poniedziałek wszyscy z radością dotarli przed obraz Czarnej Madonny, oddając swoje intencje, troski oraz prośby. Wtorkowy dzień tzw. dzień odpoczynku dla pielgrzymów był okazją do indywidualnej modlitwy oraz refleksji. Tradycyjnie też w tym dniu w Kaplicy św. Józefa pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Św. oraz wieczornym spotkaniu wielbiąc Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie oraz przyjmując sakrament namaszczenia chorych.

 

W środę piesi pielgrzymi oraz parafianie, którzy przybyli autokarem na Jasną Górę wspólnie uczestniczyli we Mszy Św., a po niej na wałach w drodze krzyżowej rozważanej i prowadzonej przez młodzież. W tym roku wyjątkowo życzliwi dla pątników byli mijający kierowcy oraz pan Zbyszek, który bezinteresownie zaspokoił pragnienie maszerujących. I nie można zapomnieć o pięknym geście ks. Tomka Tesarczyka, który na pierwszym noclegu zadbał o brzuchy pielgrzymów przywożąc wszystkim pizzę. Księże Tomku polecamy się na przyszłość 

2023-06-22 - Zakończenie roku formacyjnego wspólnot

W czwartek 22 czerwca 2023r. Podczas Mszy św. o 18.00 miało miejsce zakończenie roku formacyjnego grup spotykających się i podejmujących w naszej Parafii formację. Przybyli na Mszę św. zaangaażowali się w różne posługi: liturgia słowa, modlitwa wiernych, animacja śpiewu. Po Mszy św. odblokowany się tradycyjne spotkanie Wspólnot przy stole - agapa. Dary stołu zostały przyniesione przez poszczególne Wspólnoty. Jak zawsze czas tego spotkania upłynął szybko.

 

'Minusem' tego wydarzenia jest fakt, że wielu z tych, którzy powinni być rezygnują z uczestnictwa w tym wydarzeniu. Tymczasem powinno to spotkanie jak i wrześniowe rozpoczęcie wyrazem jedności, budowania Wspólnoty. Co niestety jest zaniedbywane i niewykorzystane.  

2023-06-18 - Misje parafialne

Po czasie poświęconym na przygotowania, w niedzielę 11 czerwca br. Rozpoczęły się Misje Parafialne. Przewodnika podczas tego tygodnia byli ojcowie oblaci z Warszawy: o. Sebastian i o. Robert. Podczas sumy zostali liturgicznie wprowadzeni i przez tydzień 'władali Parafią'. Niedziela była. Czasem głoszenia nauk wprowadzających na Mszach św. O godz. 18.00 swoją naukę stanową mieli mężczyźni. O 20.30 rozpoczął się pierwszy Apel Misyjny, który odbywał się każdego dnia. Miał on różne formy i swoją tematykę. 

 

Każdego dnia na Mszach św. O 8.15 i 18.00 były głoszone nauki ogólne, których tematyka wynikała z tematu dnia. Każdego dnia nauki głosili obaj misjonarze. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej swoją naukę stanową miały kobiety, a młodzież w sobotę o 19.00. We w torek w ramach Apelu Misyjnego bezpośrednio po Mszyśw. wieczornej odbyła się modlitwa za zmarłych na cmentarzu przy kościele. Czwartek był dniem spowiedzi misyjnej. Okazja do niej była rano i popołudniu. Szczególnym czasem dla tej praktyki był Apel Misyjny, który przybrał formę nocy Nikodema trającej do 22.30. Dniem bardzo ważnym dla Misji była sobota. Najpierw o 10.00 odbyło się spotkanie dla chorych w ramach celebrowanej Mszy św. Po homilii obecni mogli skorzystać z sakramentu namaszczenia chorych.

 

Niedziela 18 czerwca była niedzielą ważną dla naszej wspólnoty parafialnej. Kończyła czas misyjny. Był to nasz wewnętrzny odpust ku czci św.Antoniego. A także był to dzień II Pikniku Parafialnego, który po czasie pandemii zastąpił organizowany festyn parafialny w niedzielę odpustową ku czci św. Antoniego. Ważnym momentem misyjnym w tym dniu było nabożeństwo przy Krzyżu misyjnym po Sumie o 9.00. Relacja z Pikniku jest osobnym zapisem w Kronice.

 

Dziękujemy ojcom oblatom: o. Robertowi i o. Sebastianowi za wysiłek poprowadzenianas w tym czasie Misji Parafialnych. Tym, którzy chcieli skorzystać z tego czasu 'łaski' za uczestnictwo w tym wydarzeniu. Ufamy, że ten czas będzie owocował w życiu naszej Parafii. 

2023-06-18 - II Piknik Parafialny św. Antoniego

W niedzielę kończącą misje parafialne, będącą także niedzielą odpustową ku czci św. Antoniego naszego drugiego Patrona, popołudniu od 16.00 został zorganizowany II Piknik Parafialny. Został po raz pierwszy zorganizowany wspólnie przez PRD, Rycerzy Kolumba i przy pomocy młodzieży ruchu Światło - Życie. Odbył się na terenie przy kościelnym przed Domem Parafialnym.

 

Piknik w swym założeniu ma budować więzi pomiędzy parafianami. Przygotowano ciasto, grill, fasolkę, żurek, kawę, herbatę, wodę. Przy tych dobrociach toczyły się spotkania, rozmowy przy stole. Rozmowy były z osobami znanymi sobie, ale także z nowo poznanymi. W tym czasie młodzież oazowa angażowała przybyłe dzieci uczestnictwem w przygotowanych grach i zabawach. Podczas Pikniku członkowie chóru animowali wspólny śpiew.

 

Na Pikniku była też obecna Przychodnia Wirecka. Można było przeprowadzić u niej niektóre badania, a także otworzyć się na porady dietetyczne - sanitarne.

 

Około godziny 19.30 to wydarzenie dobiegło końca. Jak podkreślano uczestników było wielu i stwierdzali, iż jest potrzeba takich wydarzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i podjęli wysiłek zorganizowania tego wydarzenia.

2023-05-21 - Wczesna Komunia 2023

relacja wkrótce

2023-05-14 - I Komunia Św. dzieci kl. III

relacja wkrótce

2023-05-06 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik

W sobotę 6 maja Ksiądz Proboszcz Andrzej Nowara  udał się z parafianami na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, którym opiekują się Ojcowie Karmelici Bosi. Rozpoczęliśmy Eucharystią w sanktuarium. Po niej udaliśmy się jeszcze na drogę krzyżową. Następnie był czas wolny na dodatkową modlitwę w  kaplicy św. Rafała Kalinowskiego, zwiedzanie sanatoryjnego muzeum, w którym można oglądać dawne przedmioty używane przez zakonników, stroje liturgiczne, zdjęcia a także konfesjonał, w którym spowiadał św. Rafał. Bardzo zmęczeni pielgrzymi mogli usiąść w kawiarence  wypić  kawę i zjeść pyszne ciasto.

 

Później udaliśmy się jeszcze do drugiego celu naszej pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Niestety jak zapowiadano zaczął padać deszcz, a dodatkowo było bardzo dużo pielgrzymów. Do Łagiewnik  już po raz 16 przybyła doroczna pielgrzymka katolików ze Słowacji. Wzięło w niej udział około 10 tysięcy pielgrzymów z całej Słowacji. Pielgrzymkę zakończyła modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po jej zakończeniu udaliśmy się w drogę powrotną.

 

Basia P.

2023-04-09 - Triduum Paschalne 2023.

Wprowadzeniem do przeżycia tegorocznego Triduum Paschalnego była Ciemna Jutrznia rano w Wielki Czwartek o 8.00. Na Ciemnej Jutrzni gromadziliśmy się także w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę.

 

Liturgia Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła Tridum Paschalne. Mszy Św. przewodniczył ks. Michał Kuś. W czasie Mszy św. po homilii miał miejsce obrzęd umycia nóg. Wierni, którzy mieli wolę przyjęcia Komunii św. pod dwiema postaciami mogli to uczynić. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy i wierni mieli możliwość adoracji Pana Jezusa do 21.00. 

 

W Wielki Piątek adoracja w Ciemnicy rozpoczęła się o 7.00. Jak już wspomniano o 8.00 miała miejsce Ciemna Jutrznia, a po niej o 8.45 odbyła się Droga Krzyżowa. Przez cały dzień trwała adoracja w Ciemnicy. O 18.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Liturgii przewodniczył ks. Piotr Jadczak. Na jej zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Tam była możliwość adoracji Pana Jezusa do 21.00. W tym czasie także była możliwość oddania czci Krzyżowi.

 

Adoracja została wznowiona w Wielką Sobotę o 7.00. Godzina 8.00 to był czas Ciemnej Jutrzni, po której miało miejsce poświęcenie pokarmów. Poświęcenie pokarmów odbywało się do 16.00 o każdej pełnej godzinie. Przez cały dzień była możliwość oddania czci Krzyżowi i adoracji Jezusa przy Grobie. Godzina 20.00 chwila rozpoczęcia Liturgii Nocy Paschalnej, której przewodniczył ks. Andrzej Nowara - proboszcz. Tradycyjne na zakończenie odbyła się procesja rezurekcyjna - ogłaszająca Zmartwychwstanie Jezusa. 

 

Tradycyjnie liturgię Triduum Paschalnego zakończyły nieszpory niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Do dobrego przeżywania liturgii Triduum Paschalnego przyczyniło się zaangażowanie wielu osób. Za to uczestnicy tej wyjątkowej liturgii są pełni wdzięczności.

2023-03-31 - Droga Krzyżowa ulicami Parafii

Droga krzyżowa ulicami parafii. Naszą drogę rozpoczęliśmy od zebrania się na ulicy Obrońców Westerplatte, po komentarzu wprowadzającym nas w rozważanie męki, wyruszyliśmy w trasę.

 

Przeszliśmy ulicami: Kupiecką, Sienkiewicza, Dąbrowskiego, Katowicką, Traktem Rudzkim, Czajkowskiego, Nowary. Wspólnie rozważaliśmy i towarzyszyliśmy Jezusowi w Jego cierpieniu. Drogą, mieliśmy możliwość kontemplacji męki Jezusa przez modlitwę różańcową oraz koronkę do Bożego Miłosierdzia. Całość zakończyliśmy w kościele.

 

Angelika M

2023-03-25 - Dzień Świętości Życia

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeżywaliśmy dzień świętości życia. Ten dzień jest każdego roku okazją do zaangażowania się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. W czasie Mszy św. przed błogosławieństwem grupa osób (ok. 40) przystąpiła do tego dzieła. W ten sposób kolejne dzieci poczęte, a zagrożone utratą życia zostały otoczone modlitwą i wsparciem.

2023-02-26 - Wizytacja kanoniczna ks. bpa. Grzegorza Olszowskiego

W dniach 24 - 26 lutego 2023r. trwała w naszej Parafii wizytacja kanoniczna ks. bpa. Grzegorza Olszowskiego. 

Została ona poprzedzona odwiedzina osób odpowiedzialnymi za różne dziedziny życia parafii. Odwiedziły parafię osoby odpowiedzialne w diecezji za: katechezę, mienie doczesne, duszpasterstwo i finanse. one swoje sprawozdanie przedstawiły przed wizytacją księdzu biskupowi.

 

Biskup Grzegorz swoją posługę wizytacyjną rozpoczął od uczestnictwa w drodze Krzyżowej w piatek o 9.00. Nastepnie o 10.00 odprawił Mszę św. dla chorych i starszych Parafian. Na zakończenie udziełił tym osobom indywidualnego błogosławieństwa. Po zakonczeniu Mszy św. ks. bp Grzegorz wraz z ks. proboszczem pojechali do Szkoły św. Łukasza. Tam na sali gimnastycznej spotkał się z wszystkimi uczniami i nauczycielami. Po czym wraz z dyrektorem placówki p. Wiesławem Jagielskim została zwiedzona szkoła. W klasach dochodziło do krótkich spotkań z dziećmi i nauczycielami. Popołudnie rozpoczęło się od spotkania z nauczycielami o 15.00. Z zaproszenia na to spotkanie skorzystali nauczyciele następujących placówek: II LO.; ZS nr 3; SP nr 8; MP nr 19 i MP nr 37. To bardzo serdeczne spotkanie odbyło się w kawiarence Domu Parafialnego. Następnie od godz. 16.00 ks. bp był przyjęty przez pensjonariuszy mieszkanek rodzinkowych i świętlicę środowiskową ośrodka św. Elżbiety. O 17.15 odbyło się spotkanie z księżmi dekanatu na probostwie. Po nim o 18.00 nastąpiło liturgiczne powitanie ks. bpa. Grzegorza w kościele parafialnym. W trakcie tego przywitania ks. proboszcz przedstawił ks. biskupowi krótkie sprawozdanie z życia Parafii. Po czym ks. bp przewodniczył Mszy św., którą koncelebrował m.in. ks. dziekan Leszek Makówka. Wieczorem ks. bp spotkał się z młodzieżą naszej Parafii.

 

Sobota II dzień wizytacji rozpoczął się o 12.30 od spotkania przy stole z osobami, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu Parafii. Na codzień może ich nie widać, ale ich służba i praca są niezwykle ważne. Kolejnym ważnym momentem wizytacji kanonicznej było spotkanie z PRD. Miało ono miejsce w kawiarence DP. Rozpoczęło się ono od przeczytania protokołu z poprzedniego spotkania PRD, a następnie przeszło w rozmowę członków PRD z ks. bpem. na różne sfery życia parafialnego. Następnym momentem wizytacji było o 16.00 spotkanie z katechetami. W czasie tego spotkania katecheci otrzymali protokół z hoispitacji, którą w ostatnim czasie  przeprowadził ks. wizytator Krzysztof Sosna. Nastepnie ks. bp udał się do kościoła gdzie o 16.30 spotkał się z grupami i wspólnotami spotykającymi się na codzień w naszym Domu Parafialnym. W naszym kościele co sobotę jest też czas do skorzystania z sakramentu spowiedzi (17.00 - 18.00). Ksiądz biskup też tą posługą w tuym czasie służył. O 18.00 odprawił Mszę św.  W ten sposób dobiegł końca II dzień wizytacji kanonicznej w naszej Parafii.

 

W niedzielę ks. bp na Mszach św. głosił Słowo. Odprawił sumę o 9.00 w int. Parafian. Sprawował także Mszę św. o 11.00 po której udzielił dzieciom błogosławieństwa. O 10.00 spotkał się także z Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Św. Po Mszy św. o godz. 13.00 zakończyła się tegoroczna wiztacja kanoniczna w naszej Parafii.

 

ks. Andrzej - proboszcz

2023-02-19 - I Wrecki Weekend w Kokotku

W dniach 17 – 19.02.2023r. odbył się pierwszy „Wirecki weekend w Kokotku”, wyjazd miał charakter integracyjny.

W ramach wycieczki mogliśmy wspólnie spędzić czas zwiedzając w Koszęcinie siedzibę zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, skąd odjeżdżaliśmy z dużym niedosytem licząc na co najmniej jeszcze jedną wizytę w tym pięknym i ciekawym miejscu. Chętni parafianie mogli skorzystać ze wspólnego czasu na basenie, inni zaś spacerować leśnymi ścieżkami w pobliżu ośrodka Niniwa. W sobotni wieczór spotkaliśmy się by rozmawiać poznając się bliżej, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tanga argentyńskiego, chętni poznali również podstawowe kroki.

 

Podczas wyjazdu nie obyło  się też bez czegoś dla ducha, jako że był z nami ksiądz proboszcz Andrzej uczestniczyliśmy w mszach świętych, a także wspólnie odmawiali jutrznie i nieszpory. Mamy nadzieję, że to dobry początek do tego typu wyjazdów, podobno następny termin jest już ustalony.

 

Monika K.

2023-01-29 - Pielgrzymka do Ziemi Świętej 2023

W dniach 23 – 29.01.2023 odbyła się z naszej parafii Pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Program pielgrzymki, choć bardzo napięty, udało się w całości zrealizować i wszyscy uczestnicy zdrowi i napojeni duchowo wrócili do domu.

W tym krótkim czasie pielgrzymi mieli okazję zwiedzić, zobaczyć, dotknąć i poczuć większość miejsc związanych z narodzinami, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Oczywiście nie zabrakło miejsc związanych z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa.

 

Na pewno w pamięci pielgrzymów została eucharystia na golgocie, droga krzyżowa ulicami Jerozolimy czy wspólne śpiewanie kolęd w Grocie Narodzenia.

W tym intensywnym czasie, oczywiście nie mogło zabraknąć również chwil wytchnienia i pielgrzymi mogli skorzystać np. z kąpieli w morzu martwym czy tak zwanego „shoppingu” czyli czasu wolnego na zakupy

Czas pielgrzymki bardzo mocno wpłynął na „czucie” ewangelii – zresztą nie na darmo się mówi, że pielgrzymka do Ziemi Świętej to PIĄTA EWANGELIA.

Wielu z pielgrzymów już dziś zastanawia się, kiedy znowu będą mogli pojechać do Ziemi Świętej.

 

Tadeusz K.

2023-01-08 - Koncert kolędowy chóru

8 stycznia 2023 roku Chór „Wawrzyn” zaprosił parafian do wspólnej adoracji Nowonarodzonego przy żłobku. Adorację rozpoczął i zakończył wspólny śpiew całej zgromadzonej wspólnoty. W czasie nabożeństwa chór pod dyrekcją Grażyny Darłak wykonał kilka kolęd i pastorałek kompozytorów polskich i obcych. Koncert ubogaciła również poezja polska o tematyce bożonarodzeniowej, którą usłyszeliśmy w interpretacji Macieja Darłaka.

2019

2019-09-08 - Rekolekcje w Kokoszycach

Parafialne w Kokoszycach w dniach 6 – 8 września 2019 roku

 

        W tym roku rekolekcje parafialne, parafii p.w. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku, zaplanowane zostały w pierwszym  tygodniu września od piątku do niedzieli.

Wyjazd uczestników spod kościoła św. Wawrzyńca i św. Antoniego nastąpił ok. godz. 17.00. Podróż odbyła się bez przeszkód, i tak do Kokoszyc szczęśliwie dotarliśmy dopiero około godz. 18.00. Po krótkim przywitaniu siostra Tatiana poprosiła o pozostawienie bagaży w holu i zaprosiła do kaplicy na spotkanie z rekolekcjonistą ks. Januszem Wilkiem.

Po odśpiewaniu hymnu do Ducha św., ks. Janusz Wilk przywitał serdecznie przybyłych i przedstawił kilka informacji zarówno co do harmonogramu rekolekcji jak również o zachowaniu bezpieczeństwa w domu rekolekcyjnym. Następnie zaprosił wszystkich do jadalni na wspólną pierwszą kolację.

Temat tegorocznych rekolekcji: „Jak człowiek widzi i wyobraża sobie Pana Boga”.

W czasie homilii wieczornej mszy św. rekolekcjonista nawiązał do Listu św. Pawła Apostoła do Kolosan. Apostoł wyraźnie mówi, że Jezus Chrystus jest Głową Kościoła, Jezus utożsamia się z kościołem – jest Głową Kościoła. Kościół jest dziś taki jaki jestem ja – stwierdził kaznodzieja.

Tematyka pierwszej konferencji dotyczyła „Jak człowiek mówi o Bogu i wyobraża sobie Boga”. Bóg mówi do nas poprzez m.in. Pismo Święte. Ale również poprzez obrazy – ikony. I tak Ikona napisana przez mnicha prawosławnego Andrieja Rublowa w bardzo sugestywny sposób opisuje Boga, poprzez usytuowanych  trzech Aniołów uosabiających Trójcę Świętą.

Temat kolejnej konferencji to „ Człowiek Świątynią – mieszkaniem Boga”.  Poprzez mistyków, ludzi mających zmysły doświadczania Boga dowiadujemy się, że Bóg lubi być w nas. Bóg chce abyśmy Go odkrywali. Jezus przyjdzie tylko tam gdzie Go zaprosimy!

W czasie homilii porannej mszy św. kaznodzieja nawiązał do liturgii dnia: mamy być świętymi bez zarzutu, Bóg daje nam łaski ale też nasz trud do bycia lepszymi jest potrzebny, bo życie jest pewnym trudem.

Jako  ciekawostkę ks. rekolekcjonista przedstawił historię domu rekolekcyjnego w Kokoszycach, ich właścicieli oraz w jaki sposób stał się domem rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej. Spacerem w lekkim deszczu udaliśmy się również do Villi znajdującej się na terenie posiadłości. Obecnie Villa jest drugim domem rekolekcyjnym, który został odrestaurowany i oddany do użytku w ubiegłym roku. Za poprzednich właścicieli von Ruffer obiekt ten pełnił funkcję kaplicy z pomieszczeniami mieszkalnymi.

W czasie kolejnych konferencji omawiane były tematy związane „Jaki jest nasz Bóg – poznajemy Boga” w oparciu o tekst Ewangelii św. Łukasza XV, 11-32 określanego jako Przypowieść o synu marnotrawnym a właściwie o Miłosiernym ojcu. Na ostatniej konferencji omówiona została sprawa „Marta i Maria – o przyjmowaniu Jezusa”. O co w życiu powinienem się najbardziej troszczyć, czy potrafimy wygospodarować czas dla Jezusa, tylko dla Niego, aby to nie były tylko resztki czasu. Jezus przychodzi tam gdzie jest oczekiwany. 

W niedzielę po mszy św. spożyliśmy uroczysty obiad przy świecach, potem nastąpiły podziękowania i życzenia szczęśliwego powrotu do domów, a o godz. 14.00 autokar wyruszył w drogę. Do Wirku przybyliśmy ok. godz. 15.00.

W rekolekcjach uczestniczyło z naszej parafii 31 osób w tym 3 mężczyzn.

 

Jan P. K.

2019-09-03 - Msza św. grup na rozpoczęcie roku formacyjnego

Hymnem do Ducha Świętego rozpoczęła się dnia 3 września o godz. 18.00  Msza św. w intencji wszystkich grup spotykających się przy Parafii rozpoczynająca nowy rok formacyjny. Mszę św. koncelebrowali pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzeja Nowary również ks. Piotr Borkowy oraz nowy wikary ks. Łukasz Iwanowski. W czasie homilii ks. proboszcz wskazał uwagę szczególnie na dwa aspekty: jak słuchamy Słowa Bożego, czy Słowo Boże przechodzi obok nas czy dociera do nas, oraz ile powinniśmy codziennie poświęcić czasu na czytanie Słowa Bożego – proponuje aby co najmniej 10 minut przeznaczyć na nie. 10 minut poświęconego czasu na czytanie Słowa Bożego nie stanowi nawet 1 % całodziennego czasu!

Na zakończenie mszy św. zostało odprawione nabożeństwo do św. Antoniego połączone z błogosławieństwem sakramentalnym.

Po nabożeństwie w kościele w ogrodzie przy probostwie odbył się Wieczór Wspólnotowy przy herbacie, kawie oraz ciasteczku w grupach wspólnotowych.

 

J.P.K.

2019-08-28 - Msza św. w int. ks. Tomasza

28.08.2019r. podczas wieczornej Eucharystii, modliliśmy się w intencji ks. Tomasza Tesarczyka, który dekretem biskupa został przeniesiony do parafii Matki Bożej Piekarskiej w Woli. Mszę Świętą koncelebrowali ks. Tomek,ksiadz proboszcz oraz ks. Piotr Borkowy. Na Mszy parafianie dziękowali za 3 lata posługi ks. Tomka w naszej parafii, oraz prosili o siły na dalsze lata posługi. Po zakończonej Eucharystii, parafianie jak i grupy parafialne które prowadził ksiądz Tomasz pożegnali się z wikarym.

2019-08-18 - Piekary pełne kobiet - pielgrzymka 2019

Jak co roku, w sierpniową niedzielę wyszła z naszej parafii pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej. Naszym przewodnikiem duchowym był ks. Tomasz „uzbrojony” w mikrofon i gitarę. Pątniczki zebrały się w kościele o 5:30 by po błogosławieństwie ks. Proboszcza wyruszyć.

Pogoda i miła atmosfera sprawiły, że szybko dotarliśmy na miejsce (było też z nami kilku mężczyzn). Tam uczestniczyliśmy w Mszy świętej, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił bp Andrzej Czaja z Opola.

Po Mszy świętej każdy miał czas dla siebie. W drogę powrotną wyruszyliśmy po uroczystych nieszporach, którym przewodniczył bp Marek Szkudło. Wieczorem zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do naszej parafii, gdzie witali nas nasi najbliżsi oraz ks. Proboszcz z miłym upominkiem zamiast kwiatka ;) 

 

Monika K.

2019-08-11 - Odpust Parafialny 2019

Tegoroczny liturgiczny obchód św. Wawrzyńca przypadł w sobotę (10.08.). Wielu parafian zgromadziło się w tym dniu na porannej Mszy św. W ten sposób uczcili naszego Patrona, dziekując Bogu za niego oraz proszą o potrzbne parafii Boże dary. W tym dniu także w godzinnach rannych z posługą duszpasterską zostali odwiedzeni chorzy i starsi Parafianie.

Niedziela 11 sierpnia była niedzielą odpustową. Kazanie odpustowe głosił ks. Dariusz Kamiński. Suma odpustowa o 11.0o była konceleborwana przez 8 kapłanów. Między innymi obecni byli poprzedni proboszcz ks. Franciszek Zając, księża pochodzący z Parafii ks. Henryk Kuczera i ks. Bernard Grabowski. Po Mszy św. miała miejsce procesja teoforyczna wokół kościoła i po niej zostało wyśpiewane Panu Bogu dziękczynienie.

Popołudniu o 16.15 były nieszpory. Na ich zakończenie była możliwość uczczenie relikwii św. Wawrzyńca. Po nieszporach tradycyjnie już odbyło się świąteczne spotkanie przy kawie i kołoczu na farskim ogrodzie. 

2019-07-24 - Ostatnie dni ks. Adama - podziękowanie ks. Adamowi

Dziś 24 lipca 2019r., w środowy wieczór podczas Mszy św. modliliśmy się w int. ks. Adama Luchowskiego. Ks. Adam dekretem ks. biskupa Wiktora Skworca został mianowany proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Gaszowicach. Dziś dziękowaliśmy za posługę ks. Adama w naszej Parafii i polecaliśmy Panu Bogu nową przestrzeń duszpasterską, którą mu wskazał dekretem biskupa. Msza św. była koncelebrowana przez ks. Adama, ks. proboszcza i ks. Tomasza. Zgromadzeni wierni żywo uczestniczyli w liturgii oraz reagowali na słowa ks. proboszcza, przedstawicieli PRD i samego ks. Adama. Ks. Adam nowe obowiązki obejmuje w najbliższą niedzielę tj. 28 lipca 2019r.

2019-07-07 - Abraham plus 10 - Msza św. urodzinowa ks. Proboszcza

W niedzielę 7 lipca Wspólnota Parafialna Eucharystią wsparła modlitewnie w 60 rocznicę urodzin swego Pasterza, dziękując Mu również za dziewięć lat posługi oraz troski o wspólny Dom Boży.

            Sam Jubilat, wraz z towarzyszącymi Mu wikariuszami ks. Adamem i ks. Tomaszem oraz ks. Franciszkiem Zającem dziękował za szczęśliwie przeżyte lata, za dar powołania oraz wszelkie dobro, którego doświadczył z łaskawej ręki Najwyższego.

            Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyli życzenia wyrażone w słowach i ubarwione kwiatami.  

 

Janina P.

2019-07-06 - Pielgrzymka do Częstochowy 2019 (29.06.19. - 06.07.19.)

W tym roku piesza wirecka pielgrzymka do Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęła się od dosyć smutnej wiadomości, że nasz przewodnik duchowy ks. Tomasz zachorował i nie będzie nam towarzyszył na pielgrzymim szlaku. Jednak szybko zostaliśmy zapewnieni, iż nie pozostaniemy bez opieki duchowej, a w miarę swoich możliwości będą nas wspierać ks. proboszcz Andrzej i ks. Adam. Tak też się stało, codziennie dojeżdżali do nas pomimo różnych obowiązków, odprawiali Msze święte, troszczyli obdarzając dobrym słowem. Ks. Tomek też pomimo dzielącej nas odległości był z nami wspomagając rozważaniami, dobrym słowem poprzez kontakt telefoniczny i oczywiście modlitwą. Podczas naszego pielgrzymowania w wielkim upale tradycyjnie już muzycznie prowadziły nas Szarlota i Monika, a o to byśmy bezpiecznie dotarli do celu dbali kierujący ruchem Piotr z Maksem i Pawłem, wspomagani na różnych etapach przez Konrada i Dawida za co wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni. Jankowi zaś dziękujemy za  troskę o nasze bagaże, natomiast za całą organizację niezastąpionej Basi.
 
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki był pobyt u naszej Matki na Jasnej Górze, gdzie szczęśliwie dotarliśmy wszyscy w poniedziałek (także najmłodsi uczestnicy 4 letni Antoś i trochę starsi Maciek, Szymon, Wiktoria i Bartek). We wtorek tradycyjnie dołączyli do nas pielgrzymi autokarowi na czele z ks. Adamem. Wspólnie uczestniczyliśmy w Mszy św., a następnie drodze krzyżowej na wałach częstochowskiego sanktuarium. W tym dniu wspólnie z pielgrzymami autokarowymi odmówiliśmy również koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Józefa.
 
Do naszej parafii wróciliśmy w sobotnie popołudnie przywitani przez nasze rodziny, ks. proboszcza, a także ks. Adama i ku naszej radości ks. Tomasza. Tegoroczną pielgrzymkę zakończyliśmy Mszą świętą dziękując Panu Jezusowi za wytrwanie w naszym maszerowaniu do Matki.
 
Monika K.
 

2019-06-29 - Pielgrzymka dzieci wczesnokomunijnych z rodzicami do Leśniowa

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach nas i Laury do przyjęcia przez Laurę Jezusa do swego serca, po wspólnym Triduum przed Sakramentem Pojednania i Pokuty mieliśmy okazję wyjechać z naszą Katechetką Panią Edytą i Księdzem Proboszczem na jednodniową pielgrzymkę do Leśniowa i Gidlów.

Podróż oraz czas spędzony z współuczestnikami wczesnej Komunii to sama przyjemność bo są to ludzie otwarci, weseli, mający poczucie humoru oraz pomocni i dobrze zorganizowani. Wszystko to złożyło się na miłe przeżycia od strony ludzkiej

2019-06-25 - Wprowadzenie nowej Rady Rycerzy Kolumba

Informacja wkrótce

2019-06-22 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik

W tym roku nie w kwietniu, jak zwyczajowo w ubiegłych latach, ale w czerwcu i to 22 czerwca o godz. 7.30 spod kościoła parafialnego św. Wawrzyńca i św. Antoniego autokarem prawie wypełnionym w komplecie, przy dobrej pogodzie, wyruszyliśmy na doroczną pielgrzymkę do   Czernej. Podróż autostradą a później drogami lokalnymi od Krzeszowic minęła bardzo szybko i przyjemnie, także do Czernej przyjechaliśmy ok. godz. 8.45

O godz. 9.00 pod przewodnictwem naszego proboszcza księdza  Andrzeja została odprawiona msza święta w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego. Na mszy św. homilię wygłosił również nasz ksiądz proboszcz nawiązując do bieżącej czytanej ewangelii jak i do staro testamentalnej dziesięciny.

Po mszy św. krótką ciekawą informację o klasztorze jak i zakonnikach Zgromadzenia Karmelitańskiego przedstawił ojciec odpowiedzialny za młodzież zakonną klasztoru w Czernej.

Ok. godz. 10.00 udaliśmy się na wzgórze klasztorne w celu odprawienia Drogi Krzyżowej każdy modląc się w sobie znanych intencjach oraz intencjach przedstawianych przez ks. proboszcza.

Po drodze krzyżowej  każdy prywatnie mógł przez chwilę udać się do głównego kościoła gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej i w cichej adoracji pomodlić się. Następnie do godz. 12.00 można było uzupełnić swoje braki energetyczne przez posilenie się w miejscowej pielgrzymkowej restauracji, jak również możliwość dokonania drobnych zakupów dewocjonalia  i pamiątek pobytu w Czernej.

Punktualnie o godz. 12.00 wyruszyliśmy w kolejne miejsce pielgrzymkowe tj. do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tutaj każdy z pielgrzymów mógł indywidualnie zwiedzać miejsca pielgrzymkowe oraz uczestniczyć w nabożeństwie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele klasztornym, gdzie znajdują się relikwie św. Siostry Faustyny lub w Bazylice Miłosierdzia Bożego.

Po godz. 15.30 udaliśmy się autokarem do Centrum św. Jana Pawła II, gdzie każdy mógł zwiedzić ciekawą i pouczającą wystawę „O Całunie turyńskim” lub pomodlić się w kościele poświęconym św. Janowi Pawłowi II. 

Punktualnie o godz. 16.45 udaliśmy się w drogę powrotną do Wirku gdzie przybyliśmy szczęśliwie krótko po godz. 18.00 dziękując kierowcy autokaru za przyjemną podróż oraz księdzu proboszczowi za zorganizowanie pielgrzymki oraz przewodnictwo duchowe. Można było również usłyszeć głosy wielu pielgrzymów o potrzebie zorganizowanie kolejnej w przyszłym roku, już jubileuszowej X pielgrzymki do Czernej i Łagiernik. 

 

Jan K.

2019-06-20 - Boże Ciało 2019

Tegoroczną uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła Msza św. na osiedlu przy ul. Obrońców Westerplatte. Rozpoczęła się o 9.00. Po Mszy św. rozpoczęła się procesja. Wykorzystana została w procesji monstrancja wykonanan z węgla. Dzień wcześniej została ona przekazana Parafii przez dyrektora kpalni 'Ruda' p. Michała P. 

Procesja przeszła ulicami: Obrońców Westerplatte, Lecha, Obrońców Westerplatte, Odrodzenia, Sienkiewicza, Dąbrowskiego, Katowicką, Ździebkowskiej do kościoła. Ołtarze zostały przygotowane i postawione przy ulicach: Lecha, Sienkiewicza, Dąbrowskiego, Ździebkowskiej. Uczetnictwem w procesji wyraziliśmy naszą wiarę w obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Towarzyszyła nam dobra pogoda.

Uroczystość zakończyła się w kościele wyśpiewaniem dziękczynienia Panu Bogu.

2019-06-18 - Msza św. na zakończenie roku formacyjnego (grup parafialnych)

W zwyczaju naszej Parafii jest już wspólna Eucharystia grup i wspólnot gromadzących się w naszej Wspólnocie. Eucharystia kończąca tegoroczną pracę formacyjną miała miejsce 18 czerwca o 18.00. Poszczególne grupy zaangażowały się, by ją swoją posługą ożywić. 

Uczestniczyły w niej grupy dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłych. Można powiedzieć, że przeżywaliśmy kolejny parafialny Dzień Wspólnoty. Była to też okazja do podziękowania księżom: Adamowi Luchowskiemu i Tomaszowi Tesarczykowi za ich zaangażowanie i pracę w naszej Parafii. Od września zostają przez księdza biskupa do posługi w innych, nowych parafiach.

Po Mszy św. na farskich ogrodach odbyła się agapa. Była ona okazją nie tylko do wypicia kawy i zjedzenia kołocza, ale przede wszystkim do spotkania - rozmowy między osobami różnych wspólnot. 

2019-06-16 - Festyn parafialny 2019

informacja wkrótce

2019-06-14 - Urodziny ks. Adama

14 czerwca to dzień uordzin ks. Adama Luchowskiego. Tegoroczna rocznica to urodziny szczególne, bo 50 - te więc tradycyjny Abraham. Wieczorna Msza św. była sprawowana w intencji ks. Solenizanta. Była koncelebrowana przez Jubilata, ks. Proboszcza, ks. Tomasza i dwóch księży Przyjaciół ks. Adama. W modlitwę włączyło się wielu Parafian, a także najbliżsi ks. Adam oraz wielu znajomych, którzy na tę uroczystość przybyli. Po Mszy św. ks. Adam odbierał życzenia i gratulacje. Zproszeni goście spotkali się w sali Domu Parafialnego.

2019-06-04 - Katechezy o Kościele

W tym roku odbył cykl katechez o Kościele przygotowany i poprowadzony przez Diecezjalne Centrum Formacji. Katechezy odbywały się w pierwsze wtorki miesiąca od października 2018r. do czerwca 2019r. Cieszyły się one różnym zainteresowaniem. Jednak dało się zauważyć grupę stałych uczestników.

Tematy, terminy i prowadzący wszystkich wtorkowych katechez o Kościele.
1. 02.10.2018.: Co to znaczy, że jesteśmy Kościołem? - ks. Grzegorz Strzelczyk
2. 06.11.2018.: Po co jest Kościół? (powszechne powołanie do świętości) - dr Magdalena Jóźwik
3. 04.12.2018.: Co w Kościele robi Duch Święty? (powołania, posługi, charyzmaty) - ks. Grzegorz Strzelczyk
4. 08.01.2019.: Po co w Kościele sakramenty? - dr Magdalena Jóźwik
5. 05.02.2019.: Po co w Kościele biskupi i księża? - ks. Grzegorz Strzelczyk
6. 05.03.2019.: Po co w Kościele zakonnicy? - o. Tomasz Golonka OP
7. 02.04.2019.: Co to jest Kościół lokalny (diecezja) i co to jest parafia (parafia jako Wspólnota wspólnot) - dr Magdalena Jóźwik
8. 07.05.2019. Co to znaczy, że rodzina jest Kościołem Domowym? - dk Andrzej Lwowski (z powodu choroby diakona stałego zastąpiła Jego żona)
9. 04.06.2019.: Po co ja jestem w Kościele? - dr Magdalena Jóźwik

Katechezy te pozwoliły uczestnikom popatrzeć bardzo często na Kościół z zupełnie innej perspektywy i wiele aspektów Jego rzeczywistości zrozumieć.

2019-06-02 - Rocznica i odnowienie przyrzeczeń dzieci wczesnokomunijnych

W czasie mszy św. o godz. 11 grupa dzieci, która rok temu przystąpiła do wczesnej komunii obchodziła rocznicę tego wydarzenia, natomiast dzieci, które przyjęły ten sakrament dwa lata temu, uroczyście odnowiły przyrzeczenia chrztu św. Warto przypomnieć, że w naszej parafii cykl przygotowań związanych z wczesną komunią św. obejmuje 3 lata. Katecheza przed przystąpieniem do  komunii 1 raz w tygodniu na rok przed komunią, a także kolejne dwa lata po przyjęciu tego sakramentu. W pierwszym roku spotkanie raz w miesiącu, w drugi raz na dwa miesiące.

 

Powoli do tradycji parafii wchodzi popoludniowa agapa z rodzinami „wcześniaków” tych ktorzy obchodzą rocznice, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, ale także roczników wcześniejszych. Spotkaniu przy stole towarzyszy radosna atmosfera. W czasie przygotowań do wczesnej komunii tworzy się nić przyjaźni, więź, która pozostaje w sercu każdego chyba na zawsze :)

 

Edyta T.

2019-05-26 - Piekarska pielgrzymka mężczyzn

Ostatnia niedziela maja to w naszej diecezji dzień pielgrzymowania świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej. Pielgrzymi do Piekar udają się pieszo, rowerami, samochodami. Z naszej Parafii tradycyjnie wyruszyła też grupa piesza. Rozpoczęcie pielgrzymki nastąpiło w kościele o 5.30 krótką modlitwą. Po niej wraz z ks. Adamem grupa wyruszyła w drogę. Na piekarskim wzgórzu uczestniczyli w Mszy św. poprzedzonej słowem ks. abpa Wiktora Skworca. Wczesnym popołudniem uczestniczyli w Godzinie Młodzieżowej i nieszporach. Następnie wyruszyli w drogę powrotną. W drodze powrotnej ks. Adama wsparł ks. Tomasz. Po godzinie 19.00 pielgrzymi dotarli do kościoła gdzie nastąpiło ich przywitanie i modlitwa dziękczynna za czas przeżyty na dzisiejszej pielgrzymce. Należy nadmienić, że wracający mężczyźni byli witanie już na ulicach prowdzących do naszego parafialnego kościoła.

 

2019-05-26 - Piekarska pielgrzymka mężczyzn

Ostatnia niedziela maja to w naszej diecezji dzień pielgrzymowania świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej. Pielgrzymi do Piekar udają się pieszo, rowerami, samochodami. Z naszej Parafii tradycyjnie wyruszyła też grupa piesza. Rozpoczęcie pielgrzymki nastąpiło w kościele o 5.30 krótką modlitwą. Po niej wraz z ks. Adamem grupa wyruszyła w drogę. Na piekarskim wzgórzu uczestniczyli w Mszy św. poprzedzonej słowem ks. abpa Wiktora Skworca. Wczesnym popołudniem uczestniczyli w Godzinie Młodzieżowej i nieszporach. Następnie wyruszyli w drogę powrotną. W drodze powrotnej ks. Adama wsparł ks. Tomasz. Po godzinie 19.00 pielgrzymi dotarli do kościoła gdzie nastąpiło ich przywitanie i modlitwa dziękczynna za czas przeżyty na dzisiejszej pielgrzymce. Należy nadmienić, że wracający mężczyźni byli witanie już na ulicach prowdzących do naszego parafialnego kościoła.

2019-05-19 - Wczesna Komunia św.

W tym roku do wczesnej komunii św. przygotowywała się grupa 5 dzieci: Maja, Laura, Julka, Patryk i Bartek. Grupa mała, ale jakże energiczna.
Dzień Komunii to Dzień pełnego pierwszego uczestnictwa w Eucharystii. Dzień zjednoczenia z Panem Jezusem. W sobotę rano dzieci spotkały się z Panem Jezusem Miłosiernym powierzając mu swoje serca w sakramencie spowiedzi.
Wczesna Komunia św. to wydarzenie i przeżycie dla całej rodziny. Wymaga poświęcenia i zaangażowania przede wszystkim rodziców. To oni są pierwszymi świadkami wiary dla swoich dzieci.
Edyta T.

2019-05-12 - I Komunia św. kl. III

Informacja wkrótce

2019-04-27 - Bierzmowanie 2019

Tegoroczne bierzmowanie odbyło się w sobotę tygodnia wielkanocnego. O godz. 15.30 rozpoczęła sie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Adama Wodarczyka. Do bierzmowania przystąpiła młodzież dwóch wireckich parafii: św. Wawrzyńca i św. Antoniego oraz św. Andrzeja Boboli. 

W tym roku do bierzmowania przystąpiła młodzież dwóch roczników. Po raz ostatni młodzież III klasy gimnazjum i po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie młodzież powracającej klasy VIII. Do bierzmowania przystąpiło ok. 170 młodych ludzi.

Po Mszy św. zostało zrobione okolicznościowe zdjęcie i ks. biskup rozdał młodzieży pamiątkowe książki.

2019-04-21 - Triduum Paschalne 2019 (18 - 21 kwiecień)

Święte Triduum Paschalne, czyli okres w kalendarzu liturgicznym, który bezpośrednio wprowadza nas w  największe i najważniejsze wydarzenia zbawcze wypadł w tym roku w dniach 18-21 kwietnia.
 
Zwyczajowo w naszej parafii Wielki Czwartek, czyli ostatni dzień Wielkiego Postu  rozpoczął się tzw.  „Ciemną Jutrznią”.  Wieczorem o godzinie 18 - stej, Mszą „Wieczerzy Pańskiej” – rozpoczęliśmy najkrótszy, a zarazem najbardziej intensywny okres liturgiczny, który w zasadzie cały jest nieustającą Liturgią - ponieważ  żadna z akcji liturgicznych w czwartek i piątek nie kończy się rozesłaniem.  Głównym celebransem  Mszy św. W tym dniu był ks. Tomasz  Tesarczyk, on też wygłosił Słowo Boże.  Wieki Czwartek- z racji pamiątki ustanowienia sakramentów Eucharystii i zarazem Kapłaństwa (popr. Święceń) jest też dniem w którym w jakiś szczególny sposób pamiętamy o naszych Duszpasterzach - co również zaakcentowano, składając im życzenia. Po zakończonej Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do „miejsca adoracji”, tradycyjnie nazwanego „Ciemnicą”.
 
W Wielki Piątek w całym kościele nie odprawia się Mszy świętej, po tradycyjnej  „Ciemnej Jutrzni” odbyła się  Droga Krzyżowa, wierni zaś skupiali się na całodziennej adoracji, wieczorem zaś zgodnie z tradycją (w naszej parafii o 18-stej), miała miejsce Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Adam Luchowski. Liturgia ta skupia się w tym dniu na Krzyżu i to on jest w jej centrum. Wielką i ważną sprawą jest adoracja Krzyża, która od kilku lat, dzięki ks. Proboszczowi, jest możliwa dla każdego z wiernych uczestniczących w Liturgii - podczas jej trwania. Jest to o tyle istotne, że praktyka ta daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego.  Po zakończonych obrzędach, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do „Grobu Pańskiego”
 
Wielka Sobota, upływa w zadumie, która gdzieś tam jest przerywana przyziemnymi sprawami związanymi z bezpośrednim już przygotowaniem do Świąt, czy zwyczajowym święceniem pokarmów, ale zachowania te mają swoje „usprawiedliwienie” i swoisty „urok” – wskazując na to, że lada moment nastąpi coś bardzo ważnego. Przez całą Wielką Sobotę  w Kościele również nie odprawia się Mszy świętej, a jedynie Liturgię Godzin - jak przez pozostałe dwa dni również w Wielką Sobotę, wspólnie odmawialiśmy Jutrznię pod przewodnictwem ks. Proboszcza. Po zachodzie słońca, czyli o godzinie 20,  rozpoczęła się Wigilia Nocy Paschalnej, której przewodniczył  ks. Proboszcz Andrzej Nowara. Liturgia, która sam siebie określa „Najświętszą Nocą” i taka, jest – stara się poprzez swoją formę w najdoskonalszy sposób zbliżyć do misterium Zmartwychwstania.  Po zakończonej Eucharystii, uczestniczący w niej parafianie, ogłosili „Wirkowi” zmartwychwstanie, uczestnicząc w uroczystej procesji rezurekcyjnej.  Celebrację tegorocznego Triduum, zakończyły uroczyste Nieszpory w Niedzielę Zmartwychwstania, którym przewodniczył k. Proboszcz.

2019-04-17 - Urodziny ks. Franciszka

Dzisiejszego dnia tj. 17 kwietnia w przed dzień (18 kwietnia w tym roku przypadł Wielki Czwartek) swoich kolejnych urodzin był obecny pośród nas ks. Franciszek Zając. Nasz były proboszcz przybył, by sprawować Mszę św. o 8.15 w swojej intencji. W modlitwę w intencji solenizanta włączyła się spora grupa Parafian, zwłaszcza starszych jako że dziś jest dzień roboczy. Msza św. była koncelebrowana wspólnie zobecnym proboszczem ks. Andrzejem. Po Mszy św. w kawiarence była mozliwość złożenia życzeń ks. Franciszkowi i chwilę poświętować przy kawie i kołoczu.

2019-03-25 - Zwiastowanie Pańskie - Adopcja Dziecka Poczętego

Przypadająca 25 marca uroczystość Zwiastowania Panskiego, jest dniem w którym od kilka lat włanczamy się dzieło Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego. Podczas Mszy św. modliliśmy się tej intencji. Przed błogosławieństwem grupa Parafian przysstąpiła do tego Dzieła. Podczas Mszy św. o 8.15 i 18.00 dzieło zostało podjęte przez ok. 70 Parafian.

2019-02-16 - Dzień Chorych

11 lutego w liturgii Kościoła przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest on przeżywany z inicjatywy Jana Pawła II jako Światowy Dzień Chorych. To wspomnienie stało się okazją do spotaknia chorych naszej parafii. W sobotę o 9.30 została dla nich odprawiona Msza św. W czasie tej Mszy św. chorzy mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Skorzystały z tej możliwości 94 osoby. Po Mszy św. obecni zostali zaproszeni na spotaknie w kawiarence parafialnej. Była to okazja do wspólnego światowania przy kawie i kołoczu.

2019-02-10 - Modlitwa ekumeniczna

Tradycyjnie w dniach 18 - 25 stycznia trwa Tydzień Modlitwa o Jedność Chrześcijan. Myślą przewodnią tegorocznych dni były słowa z Księgi Powtórzonego Prawa 16,19–20: 'Dąż do śprawiedliwości'. Wirecką tradycją jest wspólna modlitwa chrześcijan. Tegoroczna spotkanie modlitewne odbyło się w kościele ewangelicki przy ul. 1 Maja. Był wspólny śpiew, wspólna modlitwa, wspólne rozważanie Słowa Bożego. Refleksją związaną z rozważanym fragmentem Ewangelii wg św. Marka podzielił się ks. prob. Andrzej Nowara.

Tegoroczne spotkanie było ostatnim, któremu współprzewodniczył proboszcz parafii ewangelickiej ks. Marcin Brzóska. Z dniem 1 marca zostaje on proboszczem wspólnoty w Cieszynie. Dziekujemy mu za lata wspólnych spotkań i życzymy owocnej pracy na nowej placówce duszpasterskiej.

2019-01-28 - Światowe Dni Młodzieży

Po ponad dwuletnich przygotowaniach 16 stycznia 0 godz. 1.30 grupa 12 młodych parafian wraz z ks. Andrzejem wyruszyła na ŚDM, które w tym roku odbyły się w Panamie. Do Panamy dotarliśmy drogą z Wirku do Krakowa (autobusem), a następnie samolotem przez Amsterdam do Panamy. Na lotnisku w Panamie zostaliśmy przywitaniu przez grupę młodych Parafian z Sabanitas z parafii MB z Lourdes. Parafia ta należy do diecezji Colun - Kuna w której przeżywaliśmy dni w diecezjalne. Tam zostaliśmy zakwaterowani w rodzinach. W parafi tej oprócz nas przebywali także młodzi ludzie Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Europy (niemiec i Rosji). W czwartek (17.01.) wszyscy nawiedziliśmy sanktuarium w Portobelo, a w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad morzem. Piątek (18.01.) był czasem kiedy dopołudnia zostały przez nas odwiedzone osoby chore. Popołudniu każda grupa przedstawiła się przybliżając pozostałym kraj pochodzenia. Wieczorem miała miejsce Christoteka zakończona pokazem sztucznych ogni. Sobota (19.01.) to tradyjnie spotkanie wszystkich pielgrzymów przebywających w diecezji Colon - Kuna. Rozpoczęło się Mszą św. Po Mszy i posiłku rozpoczął się koncert, który trwał do wieczora. Niedziela (20.01.) to dzień bycia z goszczącą rodziną. Po Mszy św. był czas, który zagospodarowała rodzina i u każdego wyglądało to inaczej.

W poniedziałek (21.01.) po Mszy św. udaliśmy się do stolicy Panamy, Panamy. Tam przybyliśmy do wyznaczonej nam parafii św. Judy Tadeusza. Po powitaniu i załatwieniu wszystkich formalności (pakiety pielgrzyma) zostaliśmy także zakwaterowani w rodzinach. Wieczorem miało miejsce powitanie w parafii wszystkich przybyłych grup. Podczas tego powitania panamczycy zademonstrowali też elementy swoich tradycji i kultury. Od wtorku rozpoczął się czas wydarzeń centralnych. Wtorek (22.01.) Msza św. rozpoczynająca ŚDM, środa (23.01.) spotkanie wszystkich poslich grup, czwartek (24.01.) powitanie papieża Franciszka, piątek (25.01.) Droga Krzyżowa. W te dni w godzinach przedpołudniowych miały miejsce katechezy w grupach narodowych. Nasza grupa uczestniczyła w katechezach w parafii św. Łukasza do której mieliśmy ok. pól godziny drogi z parafii zakwaterowania.

Sobota (26.01.) i niedziela (27.01.) to czas najważniejszy i najpiękniejszych tych dni. W sobotę dopołudnia udaliśmy się na Campus Jana Pawła II. Wraz z nami na to miejsce pielgrzymował tłum młodych ludzi. Na Campusie zajęliśmy miejsce w swoim sektorze i oczekiwaliśmy na rozpoczęcie czuwania. Czuwanie rozpoczęło się o 18.00. Był to czas świadectw, słów Franciszka, a przede wszystkim czas Adoracji. Po czuwaniu noc na Campusie (w hotelu wielogwiazdkowym - tyle gwiazd było widać). Rano w niedzielę o 6.00 głośna pobudka i Msza św. rozesłania. Na koniec zostało ogłoszone miejsce następnych ŚDM. W ten sposób rozpoczęła się Droga do Lizbony.

Po powrocie z Campusu Jana Pawła II spakowaliśmy i wyjechaliśmy do Santa Clara, gdzie trochę po tych niewątpliwie wyczerpujących dniach trochę odpoczęliśmy oczekując na samolot, który mieliśmy w sobotę (02.02.). W międzyczasie jeszcze w środę wróciliśmy do Panamy, by ją zwiedzić. W czasie trwających ŚDM było to trudne. W sobotę rozpoczęliśmy drogę powrotną przez Amsterdam, Kraków  i w niedzielny wieczór wróciliśmy na Wirek.

Tu na wracających czekała niespodzianka. Grupa została powitana serdecznie przez Księży, grupę młodzieży i parafian, a przede wszystkim przez rodziców.

 

2019-01-27 - Panama na Śląsku

informacja wkrótce

2019-01-27 - III wireckie kolędowanie

informacja wkrótce

2019-01-01 - Życzenia noworoczne.

W noworoczne popołudnie o 16.00 w kościele zgromadziła się grupa parafian, która odpowiedziała na zaproszenie duszpasterzy. Były to czas najpierw wspólnego kolędowania. Poprzez śpiew kolęd została oddana Bogu chwała za Wcielenie Syna Bożego. Po tej części nastąpiła druga, którą było złożenie sobie życzeń. Obecni podchodzili do siebie i składali sobie życzenia noworoczne. Na twarzach obecnych można było dostrzec radość i życzliwość. Było to pierwsze takie spotkanie i wydaje się, że bardzo potrzebne.

2018

2018-10-19 - Pielgrzymka nocna do Kochłowic

W piątek 19 października odbyła III nocna pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach. Inicjatorami i organizatorami pielgrzymki jest Rada Rycerzy Kolumba naszej Parafii. Uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się przed 21.00 na placu kościelnym. O 21.00 po krótkiej modlitwie pielgrzymka z modlitwą na ustach wyruszyła w drogę. Po nieco ponad godzinnym marszu pielgrzymka dotarła do celu. Tam po powitaniu przez miejscowego prob. Jacka Błaszczoka rozpoczeło się nabożeństwo maryjne. Po nabożeństwie, uczestnicy wzięli udział we Mszy św. Była ona koncelebrowana przez wszystkich wireckich duszpasterzy. Kolejnym momentem nocnej pielgrzymki była agapa w domu parafialnym kochłowickiej parafii. Pozwoliła ona trochę opdpocząć i nabrać sił do drogi powrotnej. Droga powrotna też upłynęła na modlitwie. Około 1.45 w sobotę wróciliśmy na nasz wiecki plac kościelny. Krótka modlitwa końcowa i błogosławieństwo zakończyły pielgrzymowanie i uczestnicy rozeszli się do domów. Każdy z uczestników podjął pielgrzymi trud w intencji wzbudzonej na początku pielgrzymki. Warto też zauważyć, że w pielgrzymce wzięłą też udział grupka młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. 

2018-10-16 - Rekolekcje parafialne w Kokoszycach

W tym roku rekolekcje parafialne w Kokoszycach odbyły się od 14 do 16 września

Wyjazd uczestników spod kościoła św. Wawrzyńca i św. Antoniego nastąpił zgodnie z planem krótko po godz. 16.00-tej. Jednak podróż odbyła się z małymi przeszkodami, gdyż na autostradzie A4 i A1, ze względu na opady deszczu, miały miejsca wypadki drogowe. Było to przyczyną, iż do Kokoszyc szczęśliwie dotarliśmy dopiero około godz. 17.45. Po krótkim przywitaniu siostra Tatiana rozdała klucze do pokoi według życzenia, aby następnie zgodnie z planem rekolekcji o godz. 18.00 zebrać się w kaplicy na modlitwie i spotkaniu z rekolekcjonistą ks. Januszem Wilkiem.

Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Św., ks. Janusz Wilk przywitał serdecznie przybyłych i przedstawił kilka informacji zarówno co do harmonogramu rekolekcji jak również o zachowaniu bezpieczeństwa w domu rekolekcyjnym. W czasie prowadzonych konferencji ks. Janusz Wilk bardzo ciekawie i sugestywnie omawiał tematy związane zarówno z pobożnością wiernych, jak również miejscami biblijnymi.

I tak w pierwszym dniu przedstawił prawdy związane z modlitwą, a szczególnie o mogących wystąpić pokusach w czasie modlitwy. Kolejna konferencja dotykała duchowości modlitwy oraz mogących wystąpić problemów.

Jako miejsca biblijne na jednej z konferencji został przedstawiony Wieczernik w Jerozolimie, jego funkcja, znaczenie oraz jako miejsce ostatniej wieczerzy Pana Jezusa z apostołami. Na kolejnej konferencji ks. Janusz Wilk przedstawił miejsce biblijne, miasto Filippia, gdzie między innymi przebywał św. Paweł. Do jej mieszkańców później skierował list.

Jako  ciekawostkę ks. rekolekcjonista przedstawił historię domu rekolekcyjnego w Kokoszycach, ich właścicieli oraz w jaki sposób stał się domem rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej.

Codziennie odprawiane były Msze św., na których przewodniczący celebracji, w czasie homilii nawiązywał do wcześniej przeczytanego Słowa Bożego. W pierwszym dniu dużą niespodzianką były odwiedziny naszego proboszcza ks. Andrzeja Nowary, który wraz z ks. Januszem Wilkiem odprawił wieczorną mszę św.

W niedzielę po mszy św. spożyliśmy uroczysty obiad ( posiłki serwowane były wyśmienite i myślę, iż nikt nie odchodził od stołu głodny), potem nastąpiły podziękowania, pożegnanie i życzenia szczęśliwego powrotu do domów, a o godz. 13.30 autokarem wyruszyliśmy w drogę. Do Wirku przybyliśmy ok. godz. 14.45, tym razem bez jakichkolwiek przygód.

W rekolekcjach uczestniczyły 33 osoby, w tym 4 mężczyzn.

Jan Krawczyk

 

 

(zdjęcia w Galerii)

 

2018-10-13 - Panamska studniówka

13 października było dokładnie 100 dni, które dzielą nas od Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Z tej właśnie okazji odbyła się 'studniówka', zorganizowa przez naszą wirecką młodzież, która będzie w tych wydarzeniach uczestniczyć. Na 'studniówkę' młodzi ludzie przybyli z różnych parafii, bliższych i dalszych i bawili się świetnie.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-10-10 - Koncert plenerowy

10 października 2018r. z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury odbył się koncert plenerowy. Odbył się on na placu kościelnym od strony ulicy Ściegiennego. Wystąpiło 'Trio Apasjonata' z repertuarem muzyki filmowej. Była to przede wszystkim polska muzyka filmowa. W kocercie uczestniczyło ok. 50 osób. Była to ciekawa inicjatywa, która spotkała się z pozytywnym przyjęciem uczetników. Dobremu uczestnictwu sprzyjała też dobra pogoda. Ze strony organizatora MCK zostało wypowiedziane zapewnienie, iż w przyszłości są możliwe podobne wydarzenia.

2018-09-17 - Pielgrzymka do Ołomuńca

Siedemnastego września, 45 osobowa grupa parafian wybrała się na pielgrzymko - wycieczkę do Czeskiego Ołomuńca. Pierwszym punktem podróży był Święty Kopeczek (Svaty Kopecek) i nawiedzenie Bazyliki Nawiedzenia NMP. To wyjątkowe miejsce z cudownym obrazem Madonny stanowi jedno z najważniejszych sanktuariów pielgrzymkowych na Morawach. To tutaj Papież Jan Paweł II dokonał 21 maja 1995 r. uroczystej kanonizacji Jana Sarkandra.

Kolejnym punktem naszej podróży była ołomuniecka starówka, po której oprowadził nas lokalny przewodnik Zwiedziliśmydwa rynki miejskie (główny i Mariacki), gotycki ratusz z oryginalną wersją zegara astronomicznego przypominającego praski Orloj, zespół barokowych fontann, XVIII wieczne słupy: Kolumna Mariacka i monumentalna Kolumna Trójcy Przenajświętszej (obiekt z Listy UNESCO - jedyny w swym rodzaju w Europie Środkowej), liczne zabytki sakralne m.in. wspaniała (pierwotnie gotycka) katedra św. Wacława (z kaplicą relikwii św. Jana Sarkandra), przepiękny barokowy kościół św. Michała Archanioła. Ołomuniecka starówka uważana jest za drugi najważniejszy, po Pradze, zespół zabytkowy w Czechach.

Na czasie wolnym była okazja, żeby skosztować specjalności regionu: ołomunieckie „twarożki” (tzw. olomoucké syrečky) czyli jedyny morawski ser z Chronioną Nazwą Pochodzenia (PDO). Był także czas na posiłek, możliwość zakupów i kupna „twarożków”.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-13 - Poświęcenie Krzyża misyjnego

Wiosną z Krzyża misyjnego stojącego obok Domu Parafialnego zaczęły spadać cyfry i litery informujące o odbytych w parafii misjach. Po bliższych oględzinach okazało się, że cała góra Krzyża jest spróchniała. Stąd decyzja o jego wymianie. Zrobienia nowego Krzyża podjął się autor starego. W poniedziałek 10 września stary Krzyż został zdemontowany. We wtorek 11 września nowy Krzyż został postawiony, a 13 września w Wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego przed Mszą św. wieczorną nastąpiło poświęcenie nowego Krzyża. Uczestnicy  wieczornej Mszy św. zgromadzili się wokół Krzyża. Po oddaniu hołdu Krzyżowi, nastąpiło jego poświęcnie, a następnie procesyjnie przeszlismy do kościoła uczestniczyćw Dniu fatimskim.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-09 - RIR - wyjazd młodzieży do Istebnej

W dniach 7-9 września odbył się RIR (wyjazd rekreacyjno, integracyjno, rekolekcyjny) do Istebnej zorganizowany przez księdza Tomka. Było nas 31 osób z naszej parafii i nie tylko. Wyjazd miał miejsce w piątek w godzinach popołudniowych tak, aby każdy z nas mógł zdążyć po szkole, uczelni czy pracy. Już w autokarze dobrze się bawiliśmy głośno śpiewając i grając w gry. Po przyjeździe wszyscy zgromadziliśmy się na wspólnej kolacji, a po niej na konferencji księdza na temat relacji z ludźmi i Bogiem. Wieczór był pełen rozrywki i integracji. Kolejnego dnia wszyscy wyruszyliśmy do Koniakowa do domu rekolekcyjnego Emaus, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy we mszy świętej, a później czekał nas obiad. Po powrocie był czas na odpoczynek, bo wieczorem kolejną atrakcją było ognisko. Wcześniej jednak zgromadziliśmy się na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W niedzielę spotkaliśmy się wszyscy, wraz z miejscową ludnością na mszy w parafialnym kościele w Istebnej. Aż w końcu przyszedł czas by wracać. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Ustroniu. Owocem tego wyjazdu jest powiększenie się naszej wireckiej wspólnoty oaozwej. Oby więcej takich inicjatyw i więcej chętnych młodych, by w nich uczestniczyć.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-04 - Inauguracja nowego roku formacyjnego

Wtorek 4 września był dniem spotkania grup i wspólnot podejmujących formację w naszej Wspólnocie parafialnej. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. podczas której wybrzmiała modlitwa do Ducha Świętego o Jego dary, moc i światło na najbliższe miesiące. Podczas Mszy św. została też zwrócona uwaga na to, że Eucharystia powinna mieć szczególne miejsce w życiu tych, którzy chcą iść drogą Ewangelii.

Po Mszy św. miała miejsca tradycyjna już agapa. Miała się odbyć na 'farskim ogrodzie', ale padający deszcz sprawił, że sprawnie została przeniesiona do Domu Parafialnego. Czas agapy, to czas spotkania, rozmów, cieszenia się obecnością drugiego człowieka. Był czas spotkania tych najmłodszych w parafii z tymi starszymi. Na co, na codzień trudno znaleźć czas.                                                             

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-02 - Rycerze Kolumba - 'nowe rozdanie'

U Rycerzy Kolumba nowy rok bratni rozpoczyna się w lipcu. Pod koniec starego mają miejsce wybory nowego zarządu Rady. Mogą być na poszczególne 'urzędy' wybrane te same osoby, ale muszą się odbyć wybory. Ważnym momentem życia Rady jest chwila wprowadzenia nowych 'funkcjonariuszy' na urząd. Taka ceremonia miała miejsce w niedzielę 2 września po Mszy św. o godz. 13.00.

Wprowadzenia na urząd dokonał Delegat Rejonowy br. Andrzej Stefaniuk. W ceremonii uczestniczyli nie tylko wprowadzani na urząd Rycerze, ale także inni Rycerze oraz bliscy.

 

Zarząd naszej Rady na rok bratni 2018/2019:

Tadeusz Kwiatkowski - Wielki Rycerz

Krzysztof Florian - zastępca Wielkiego Rycerza

Tomasz Buchcik - kronikarz
Sławek Siwek - skarbnik
Karol Labus - powiernik na 3 lata
Krystian Paluch - powiernik na 2 lata
Sebastian Skutnik - powiernik na 1 rok
Piotr Grabowski - sekretarz do spraw finansów
Grzegorz Adamczyk - kustosz 
Roman Wycisk - kanclerz 
Marek Wareda - lektor
Piotr Piotrowski - radca
Jan Schwan - strażnik wnętrz 
Janusz Brożek - strażnik bram

2018-08-30 - Wyjazd minstrantów

Grupa młodszych ministrantów w dniach 27 - 30 sierpnia zaliczyła wyjazd do Kokotka. Przebywali tam w oblackim ośrodku 'Niniwa'. Podczas tego wyjazdu wiele chodzili po okolicznych leśnych ścieżkach, odwiedzili pobliski aqva park, grali na miejscowym boisku w piłkę, jeden z wieczorów upłynął na grilowaniu. Ważnym momentem każdego dnia była także poranna Eucharystia i wieczorna wspólna modlitwa. Poranna Msza św. była przeżywana wspólnie z ministrantami i Dziecmi Maryi z parafii św. Józefa w Chorzowie, którzy tam też w tym czasie przebywali. W czasie wyjazdu opiekowali się nimi p. Irek i ks. proboszcz.

2018-08-19 - Pielgrzymka kobiet do Piekar

Niedziela 19 sierpnia była dniem tradycyjnego pielgrzymowania swiata żeńskiego naszej diecezji do Matki Bożej Piekarskiej. Do Piekar pielgrzymowały także nasze parafianki.  O godz. 5.30 z naszego kościoła wyruszyła grupa piesza (ok. 100 osób). Ich przewodnikiem na pielgrzymim szlaku był ks. Tomasz. Do Piekar pojechała takze autokarem grupa 40 osobowa. Wyjechali o 7.45 z ul. Ściegiennego. Z rozmów wiemy, że także samochodami czy środkami komunikacji publicznej do Piekar taż udała się grupa pań i młodzieży żeńskiej z naszej parafii. Po pobycie na piekarskim wzgórzu wypełnionym modlitwą i innnymi spotkaniami pątniczki wróciły do domu. W kościele powracające osoby zostały powitane ok. 19.35. Były powitane przez najbliższych. Po krótki powitaniu i nabożeństwie zakończyła się kolejna niedziela piekarskiej pielgrzymki.

2018-08-13 - Msza św. za zmarłych duszpasterzy i parafian

W poniedziałek po odpuście pamiętamy o tych, którzy tworzyli naszą Wspólnotę parafialną w przeszłości. Wieczorem została odprawiona Msza św. za zmarłych duszpsterzy i Parafian. Została ona odprawiona tradycyjnie w kaplicy św. Wawrzyńca.  

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-08-12 - Odpust św. Wawrzyńca 2018

Sobotnią wieczorną Mszą św. rozpoczęła się tegoroczna uroczystość odpustowa. Kazanie odpustowe głosił w tym roku ks. Piotr Brząkalik, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach - Szopienicach. Została nam krótko przypomniana postać naszego Patrona św. Wawrzyńca, a następnie nasza uwaga została zwrócona na Eucharystię. Sumia odpustowa o 11.00 była sprawowona w intenji miedzy innymi: Parafian, o powołania kapłańskie, za duszpasterzy, zmarłych parafian. Koncelebrowało tę Msze św. sześciu kapłanów (wśród nich ks. Franciszek Zając - poprzedni proboszcz), a przewodniczył jej ks. Jerzy Lisczyk. 

Popołudniu o 16.15 były nieszpory odpustowe. Po błogosławieństwie była możliwość uczczenia relikwii św. Wawrzyńca.

Następnie była możliwość, po raz kolejny, wspólnego świętowania przy kawie i kołoczu na farskim ogrodzie. Grupa Parafian z tego zaproszenia skorzystała. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-07-03 - Dzień wirecki w Częstochowie

We wtorek 3 lipca do Częstochowy udała się autokarowa (trzy autobusy) pielgrzymka. Przy kościele św. Barbary w Częstochowie na  autokary czekali piesi pielgrzymi. Stamtą nastąpił wspólny przemarsz do jasnogórskiego Sanktuarium. O 9.30 wszyscy Pielgrzymi czestniczyli we Mszy św. Po Mszy św. był czas na indywidualną modlitwę, rozmowy pielgrzymkowe oraz posiłek.

Kolejnym ważnym momentem tego dnia był wyjazd wszystki do sanktuarium o Pio. Tam w kaplicy gospodarz miejsca opowiedział o o. Pio i tym miejscu. Następnie została odprawiona droga krzyżowa. Po niej była chwila rozrywki. Przed 17.00 nastapił powrót przez Częstochowe (gdzie wysiedli, ci których czekał pieszy powrót pilegrzymkowy) do domu. 

Piesi pielgrzymi zostaną w sobotę (8 lipca) powitani w kościele parafialnym.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-30 - Pielgrzymka do Częstochowy 2018

W sobotę 30 czerwca wyruszyła kolejna parafialna piesza pielgrzymka do Częstochowy. Rozpoczęła się ona o 7.00 Mszą św. Uczestniczyli w niej pielgrzzymi oraz ich bliscy, którzy przyszłi ich wyprawić w drogę. Bagaże zostały spakowane do busa przed Msza św.  Stąd bezpośrednio po Mszy św. wyruszyli na pielgrzymi szlak. W sobotę dotarli do Świerklańca. W niedzielę mają dotrzeć do Woźnik, a w poniedziałek na Jasną Górę. Tam we wtorek ... o tym w następnym wpisie.

 

(zdjęcia z I pierwszego dnia pielgrzymki w Galerii)

2018-06-18 - Msza św. na zakończenie roku formacyjnego 2017/2018

Grupy spotykające się i wzrastające w wierze w naszej Parafii, w poniedziałek 18 czerwca uczestniczyły wieczorem we Mszy św. Podczas tej Mszy św. dziękowały za miniony rok, za czas przeżywany we Wspólnocie, za wszystkie spotkania formacyjne i modlitewne. 

Po Mszy św. odbyła się tradycyjnie w farkim ogrodzie agapa. Była to okazja do wspólnego świętowania. Podczas tego można powiedzieć 'parafialnego Dnia Wspólnoty' były budowanwe więzi międzywspólnotowe.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-17 - Festyn Parafialny 2018

W niedzielę po 13 czerwca obchodzimy naszą uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego. Kazanie w tym roku podczas niedzielnych Mszy św. głosił ks. Antoni Klemens - proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie. W niedzielę odpustową nasi Rycerze Kolumba organizują festyn parafialny. W tym toku dochód z festynu postanowili przeznaczyć na wsparcie 'Panamskich Marzycieli' - młodzież, która wybiera się na ŚDM w Panamie.

Festyn rozpoczął się o 15.00 częscią tzw. dziecięcą. Dla dzieci zostały przygotowane konkursy, turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Atrakcją okazał się radiowóz policyjny. Przyjechali nim policjanci z dzielnicowego posyerunku. Dzieci mogły zobaczyć, przymierzyć wyposażenie policjatów, usiąść w radiowozie.

Główna cześć festynu rozpoczeła się po Mszy św. ok. godz. 18.00. Na scenie zaprezentowały się zaproszone zespoły: Na Szlaku, Aglet, Michalina oraz Albo i Nie. W czasie ferstynu wśród posiadaczy cegiełek poprzez które była wspierana organizacja i cel festynu rozlosowane zostały atrakcyjne nagrody.

Festyn został zakończony modlitwą tuż po 22.00.

 

(zdjęcia w Galerii)

 

2018-06-16 - Pielgrzymka dzieci wczesnokomunijnych i ich rodziców

W sobotę 16 czerwca tegoroczne dzieci wczesnokomunijne wraz ze swoimi najbliższymi, p. katechetką Edytą oraz ks. Proboszczem wybrali się na pielgrzymkę. Celem pielgrzymowania były sanktuaria maryjne w Leśniowie i w Gidlach. Po przybyciu do Leśniowa o godzinie 10.00 uczestniczyli wraz z innymi grupami dzieci we Mszy św. Następnym punktem pobytu w Leśniowie czas rekreacji. Był to czas pieczenia kiełbasy, zabawy i rozmów.

Z Leśniowa ok. 13.30 grupa wyruszyła do Gidel. Tam miejscowy dominikanin opowiedział o kulcie, który ma tam miejsce. Uczetnicy pielgrzymki wysłuchali z uwagą tej ciekawej opowieści.

Po krótkim czasie wolnym nastąpił powrót. W drodze powrotnej w autokarze rozbrzmiewał radosny śpiew.  

 

(zdjęcia w Galerii)

 

2018-06-14 - Urodziny ks. Adama

14 czerwiec to dzień szczególny dla ks. Adama Luchowskiego. To dzień kiedy dziękuje Bogu za dar życia. Tego dnia wieczorem ks. Adam wraz ks. Proboszczem, ks. Tomaszem i swoim kolegą ks. Michałem odprawił Msze św. Zgromadzeni wierni wraz z Nim dziękowali Bogu za dary, które otrzymuje oraz prosili o dalsze łaski, dary dla Jego posługi duszpasterskiej. 

Po Mszy św. wielu Parafian i nie tylko złożyło ks. Solenizantowi życzenia. Dziękujemy tym wszystkim, którzy swoją obecnością wyrazili życzliwość wobec ks. Adama, modlili się za Niego i złożyli życzenia. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-10 - Jubileusz ks. Franciszka Zająca

W dniu 2 czerwca tego roku ułynęło 50 lat od święceń kapłańskich ks. Franciszka Zająca - poprzedniego proboszcza naszej Parafii. To wydarzenie było okazją do wspólnego: ks. Franciszka i Parafian, dziękczynienia za dar Jego kapłaństwa. O godzinie 11.00 w niedzielę 10 czerwca ks. Franciszek wraz z aktualnie posługującymi w naszej Parafii księżmi: ks. Andrzejem Nowarą, ks. Adamem Luchowskim, ks. Tomaszem Tesarczykiem oraz pochodzącym z naszej Parafii ks. Witoldem Kanią odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kapłaństwa, którym został obdarowany przed 50 laty. W kościele zgromadziła się liczna rzesza Parafian. Przed błogosławieństwem przedstawiciele PRD w imieniu Parafian złożyli Jubilatowi życzenia. Uczyniły to także dzieci. 

Po Mszy św. była możliwość spotkania z Księdzem Jubilatem. Przed domem parafialnym zostały przygotowane stoły na których był kołocz oraz kawa. Podczas tego spotkania wielu Parafian podeszło do ks. Franciszka i złożyło życzenia. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-09 - Turniej o Puchar Farorza 2018

Dziś w godzinach dopołudniowych odbył kolejny turniej piłkarski o Puchar Farorza. Był to wstęp do festynu, który odbędzie się w przyszłą niedzielę (17.06.2018.).
I miejsce - Nowa Wieś
II miejsce - Gwiazda
III miejsce - DZD
Drużynom dziękujemy za sportową rywalizację. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

(kilka zdjęć w Galerii)

2018-06-03 - Rocznica i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci wczesnokomunijnych

W pierwszą niedzielę czerwca podczas Mszy św. o 11.00 ważne chwile przeżyła grupa dzieci wczesnokomunijnych z ostatnich lat. Dzieci, które rok temu przystąpiły do Komunii św. obchodziły rocznicę tego wydarzenia.

Dzieci, które dwa lata temu przystąpiły do I Komunii św. w wieku przedszkolnym odnawiały swoje przyrzeczenia chrzcielne. Przyrzeczenia, które przy ich chrzecie  przed laty złozyli ich rodzice. Tym wydarzeniem dzieci i ich rodzice zakonczyli dwuletnią katechezę po uroczystości Wczesnej Komunii przy parafii. W tym czasie , tak jak i do Wczesnej Komunii św. prowadziła ich p. Katechetka Edyta.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-03 - Świętowanie dzieci wczesnokomunijnych.

Tegoroczne dzieci wczesnokomunijne z rodzicami, jak i z poprzednich lat zostały zaproszone na popołudniowe świętowanie w Domu Parafialnym. Grupa, która odpowiedziała na to zaproszenie spotkała się po nieszporach w Domu Parafialnym. Spotkanie to było pełne radości. Czas upłynął na rozmowach, śpiewie i zabawie. W trakcie zrodził się pomysł, by pierwsza niedziela czerwca była świętem dzieci wczesnokomunijnych w parafii. Rano podczas Mszy św. uroczystość ostatnich dwóch roczników, a popołudniu okazja do spotkania wszystkich poprzednich roczników. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-02 - Młodzież na Lednicy

W sobotę o godz. 1.00 w nocy młodzież naszej parafi już po raz drugi wybrała się na na pola Lednickie, aby wraz z kilkudziesięcioma tysiącami młodych ludzi z całej Polski przeżywać swoją wiarę. Warto dodać, że wraz z nami wybrali się młodzi z parafii ościennych. Od poczatku wszytskim dopisywały wspaniałe humory. Był to dla nas czas budowania i pogłębiania więzi, zabawy, rozmów, a nade wszytsko modlitwy i osobistej refleksji. Obok Eucharystii kulminacyjnym punktem spotkania było obmywanie nóg. Młodzi w geście pokory i miłości mogli na wzór Jezusa, obmyć sobie stopy. Dla wielu było to nowe, mocne doświadczenie, które z pewnosćią na długo pozostanie w ich pamięci. Dużo by jeszce można było pisać. Warto już za rok samemu doświadczyć fenomenu Lednicy...

2018-05-31 - Boże Ciało

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa przypadła 31 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. na ul. Jarzębinowej przy bloku z ul. J. Curie 1. Po Mszy św. rozpoczęła sie procesja, którą Jezus przeszedł ulicami naszej Parafii. Procesja przeszła ulicami: Jarzębinową, Osiedlową, Główną, 1 Maja, Ściegiennego, do kościoła. Ołtarze zostały przygotowane przez: 1 - p. Wilk i osoby pomagające, 2 - Rycerzy Kolumba, 3 - młodzież (głownie 'Panamskich marzycieli'), 4 - Legion Maryi. Uroczystość zakończyła się tradycyjnie krótkim dziękczynnym nabożeństwem w kościele.

2018-05-29 - Majowe na ul. Kolberga

Miesiąc maj, to nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryji Panny. Czas śpiewu litanii i innych pieśni maryjnych. We wtorek 29 maja na prośbę mieszkańców to nabożeństwo odbyło się przy krzyżu na ulicy Kolberga. Przy pięknej pogodzie, zgromadziła się przy krzyżu spora grupa Parafian - nie tylko z tej ulicy. Modlitwie przewodniczył ks. Tomasz. Różne modlitwy przeplatane były pieśniami maryjnymi. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem kapłańskim. Podczas rozmów w drodze powrotnej można było usłyszeć słowa aprobujące tę inicjatywę.

2018-05-27 - Piekarska pielgrzymka mężów i młodzieńców

Ostatnia niedziela maja, to dzień diecezjalnej pielgrzymki świata męskiego naszej diecezji do Piekar Śląskich. Do Matki Bożej pielgrzymowali także mężczyźni naszej parafii. Udali się tam różnymi śrokami lokomocji: rowerami, samochodami, autobusami. Grupa piesza z nasej parafii (ok. 70 osób) wyruszyła z kościoła ok. 5.30. Towarzyszył im ks. Adam. Wyruszyli z modlitwą na ustach.

Droga powrotna pieszych pielgrzymów (ok. 50 mężczyzn), z którymi od Szombierek pielgrzymował ks. Tomasz zakończyła się w kościele ok. 19.00. Zostali już na ulicach powitani przez najbliższych, a w kościele nabożenstwo zakończyło ten pielgrzymkowy dzień.

2018-05-20 - Wczesna Komunia Święta

W trzecią majową niedzielę tradycyjnie po raz pierwszy przystąpiły do Komunii dzieci w wieku przedszkolnym. Miało to miejsce podczas Mszy św. o godz. 11.00. Po całorocznym przygotowaniu przez p. katechetkę Edytę i rodziców tę radość przeżyła grupa 8 dzieci. Radośnie swoją wdzięczność Jezusowi za ten dzień dzieci i rodzice w obecności gości wyrazili podczas popołudniowego nabożeństwa.

2018-05-19 - Czuwanie w Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Św.

W życiu Wspólnoty parafialnej ważne miejsce powinna zajmować Wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W naszym parafialnym Wieczerniku w ten ważny wieczór miało miejsce modlitewne czuwanie. Zgromadzeni Parafianie najpierw wsłuchali się w liturgię Słowa. Następnie miała miejce modlitwa o dary Ducha Św. Można było było podejść do ołtarza na którym był Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie i przez symboliczne zasypanie kadzielnicy poprosić o poszczególne dary Ducha Św.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-05-13 - I Komunia Święta 2018

W niedzielę 13 maja 2018r. podczas Mszy św. o 9.00 do I Komunii Świętej przystąpiły dzieci z kl. III szkół podstawowych. Grupa przystępująca do I Komunii Świętej liczyła 55 dzieci. Zostały one poprowadzone przez katechetki: p. Barbarę Labus i p. Marię Głowacką. Homilię wygłosił ks. Tomasz Tesarczyk. Dzieciom towarzyszyli najbliżsi. Popołudniu o 15.00 dzieci i ich najbliżsi zgromadzili się na nabożenstwie dziękczynnym. Radośnie wyrazili swoję uwielbienie Bogu.

 

(zdjęcia w galerii)

2018-05-12 - Bierzmowanie 2018

W dniu 12 maja 2018r. podczas Mszy św. o godz. 15.00 ks. bp Adam Wodarczyk udzielił sakramentu bierzmowania. Na dar Ducha Świętego otwarła się młodzież naszej parafii, sąsiedniej parafii św. Andrzeja Boboli oraz młodzież ze Szkoły św. Łukasza. Do sakramentu dojrzałości chrześcijanskiej przystąpiły 82 osoby (42 dziewczyny i 40 chłopców). W Mszy św. uczestniczyli także bliscy bierzmowańców: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz parafianie. Podczas Mszy św. przez zebraną kolektę został wsparty Fundusz Stypendialny ks. E. Szramka.

 

(zdjęcia w galerii)

2018-05-03 - I Komunia Św. - uczniów Szkoły św. Łukasza

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski podczas Mszy św. o 9.30 do I Komunii Św. przystąpiło siedmioro uczniów ze Szkoły św. Łukasza:

1. Benedykt Bończyk

2. Dawid Ciupka

3. Dawid Chojnacki

4. Jan Giemza

5. Kinga Lupa

6. Sebastian Mokry

7. Bartosz Świerczyński

Podczas uroczystości obecni byli i modlili się z nimi i za nich: rodzice, krewni, parafianie i katecheci: p. Iwona i p. Marcin. Dla katechetów był to dzień, w którym cieszyli się owocami swej pracy pośród tych dzieci.

 

(zdjecia w Galerii)

2018-04-21 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik.

W sobotę 20 kwietnia odbyła się VIII pielgrzymka parafialna do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej i do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po przyjeździe do Czernej najpierw o. Jacek opowiedział historię Karmelu w Czernej oraz przyjął kolejne 4 osoby z naszej Parafii do Rodziny noszących Szkaplerz. O 10.00 była Msza św., po niej została odprawiona Droga Krzyżowa. Potem był czas na kawę i chwilę wytchnienia. Kolejnym etapem pielgrzymki były krakowskie Łagiewniki. Tam o 15.00 uczetniczliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Czas do Koronki i po koronce został indywidualnie 'zagospodarowany' przez pielgrzymów w sanktuarium Bożego Miłosierdzia i w sanktuarium św. Jana Pawła II. O 17.00 rozpoczęła się droga powrotna. Czas w autokarze to czas modlitwy i rozmowy na podsunięte przez pielgrzymów pytania, a także aktualne tematy związane z życiem Kościoła.

 

(więcej zdjęć w Galerii)

 

2018-04-20 - Urodziny ks. Franciszka

W środę 18 kwietnia swoje kolejne urodziny obchodził ks. Franciszek Zając - poprzedni proboszcz Parafii. W tym dniu przebywał na swoich rekolekcjach rocznikowych. Stąd Msza św. w Jego intencji była sprawowana w piątek 20 kwietnia. Po Mszy św. w kawiarence parafialnej była możliwość złożenia życzeń Solenizantowi oraz spotkania z Nim przy kawie i kołoczu.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-16 - Oaza Dorosłych w Krakowie

W miniony poniedzałek wspólnota Oazy Dorosłych wraz z innym parafianami wybrała się na jednodniowoą wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od Krakowskiej Starówki, następnie przeszliśmy na 'Skałkę'. Tam odwiedziliśmy groby znanych Polaków i kościół. Ostatnim punktem programu był krakowski Kazimierz. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-15 - Domowy Kościół w Tenczynie

W dniach 13-15.04 wspólnota Domowego Kościoła przeżywała swój RIR (wyjad Rekolekcyjno Integracyjno Rozrywkowy) w Tenczynie k. Rabki. Zabawa, rozmowy, spacery i dużo modlitwy; tak najkrócej można streścić przeżyty czas. Pan Bóg o wszystko i Wszystkich sie zatroszczyl. Jemu chwała za ten czas!

 

(więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-14 - - ACIES Legionu Maryi -

Uroczystość Legionu Maryi ACIES kurii nowobytomskiej odbyła się 14 kwietnia 2018 w kościele św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku. Rozpoczęła się o godzinie 9.15 modlitwą różańcową. Następnie Mszę świętą celebrował ks. proboszcz Andrzej Nowara. Po homilii część obecnych podjęła dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po czym nastąpiło odnowienie poświęcenia się Matce Bożej. Po błogosławieństwie ks. proboszcz zaprosił wszystkich na agape.

Legioniści i auksyliatorzy spotkali się w kawiarence parafialnej na kawie i kołoczu. Podczas spotkania przy stole była miła atmosfera do rozmów z członkami naszej kurii.

 

(Więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-09 - Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

W poniedziałek, 9 kwietnia 2018r. ochodziliśmy przeniesioną z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ten dzień przeżywamy także jako Dzień Świętości Życia. W obronę życia poczętego, a zagrożonego angażuje się Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Angażujący się w to Dzieło, zobowiązuja się do odmawiania 10 różańca i specjalnej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego utratą życia i jego rodziców. Podczas Mszy św. porannej i wieczornej do dzieła przystąpiły w tym roku 53 osoby.

We wtorek, 10 kwietnia w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podczas zebrania Rycerzy Kolumba włączyło się także 8 Rycerzy.

 

Facebook

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Rudzie Śląskiej - Wirku, siedziba: 41-710 Ruda Śląska - Wirek, ul. Czajkowskiego 16.