SPRAWOZDANIA PARAFIALNEJ RADY
Sprawozdanie nr 10
Sprawozdanie nr 1
z posiedzenia Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego
w roku duszpasterskim2020/2021
W dniu 15 września 2020 roku w domu parafialnym odbyło się pierwsze posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego w roku duszpasterskim 2020-2021.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- ks. Andrzej Nowara – proboszcz, przewodniczący PRD
- ks. Piotr Jadczak
- Natalia Adamczyk
4. Adam Bartnik - Dorota Hadam
7. Ireneusz Kominek
8. Jan Krawczyk
9. Andrzej Krupiński
10. Barbara Labus
11. Bogusław Meiksner
12. Mariusz Podraza
13. Janina Poliwoda
14. Piotr Skutela
15. Małgorzata Stygienko
Nieobecnych było: 5 nominalnych członków rady
Przebieg posiedzenia:
Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa brewiarzowa.- Przewodniczący Rady powitał oficjalnie nowego jej członka, księdza Piotra Jadczaka, następnie odczytał sprawozdanie z poprzedniego posiedzenia Rady. Obecni na spotkaniu członkowie Rady nie wnieśli do sprawozdania uwag ani poprawek.
- W części formacyjnej ksiądz Proboszcz, nawiązując do trwającego trzyletniego programu duszpasterskiego poświeconego Eucharystii, zaproponował członkom Rady podzielenie się osobistymi świadectwami związanymi z przeżywaniem Mszy Świętej. W ramach dzielenia się świadectwem głos zabrało 12 członków Rady, zwracając uwagę między innymi na następujące aspekty swojego uczestnictwa w Eucharystii:
- Eucharystia, to coś, bez czego trudno jest mi sobie już wyobrazić swoje zycie, a także przezywanie niedzieli…
- Eucharystia przywraca mi równowagę, daje oddech, pomaga radować się życiem i być dobrym człowiekiem…
- Eucharystia to dla mnie zatrzymanie się w biegu życia, czas refleksji, ładowania duchowego akumulatora…
- Eucharystia stawia mnie w pionie, uświadamia mi, w czym, jako słaby człowiek, mogę uczestniczyć…
- Eucharystia mnie zobowiązuje, czyni mnie odpowiedzialnym za międzyludzkie relacje, które łączą mnie z innymi…
- Eucharystia jest zawsze niezaplanowanym wydarzeniem, czymś co mnie zaskakuje, zadaje mi pytania, odnawia mnie…
- Eucharystia to proces, najpierw oczekiwanie, potem droga, a potem radosne bycie z Jezusem…
- Eucharystia to apel do ludzkiej świadomości: nie możesz się rozleźć, rozkleić, jesteś zobowiązany, posłany…
- Eucharystia to źródło siły, wiary, mocy, życia… nie wyobrażam sobie odcięcia od uczestniczenia we Mszy Świętej…
- Eucharystia to spojrzenie w oczy Boga oraz bycie z innymi, którzy pragną tego samego…
- Eucharystia jest dla mnie chlebem powszednim, wiarą w obecność Chrystusa, tym, co mam już od dziecka…
- Eucharystia to spotkanie ze Zmartwychwstałym i żyjącym Chrystusem… Trzeba po prostu przyjść, by się z Nim spotkać…
- W części problemowej obrad duszpasterze przekazali, że utrudnienia w działaniach formacyjnych związane z rozwijającą się pandemią i planowanymi obostrzeniami dotyczącymi ograniczenia kontaktów w strefach publicznych, oraz brak aktualnych ścisłych informacji i wytycznych dotyczących sposobu funkcjonowania w ramach wspólnot kościelnych, mogą znacznie ograniczyć, a nawet sparaliżować wiele elementów życia parafialnego. Postanowiono, że wszelkie działania będą podejmowane adekwatnie do zaistniałej sytuacji, z troską o ograniczenie do minimum strat duchowych, jakie mogą być następstwem zaistniałego stanu rzeczy. Ksiądz Proboszcz poinformował również, że jednym z elementów zachowania kontaktu wspólnoty parafialnej będą kontynuowane transmisje Eucharystii i nabożeństw z parafialnego kościoła.
- Członkowie rady w ramach wolnych wniosków nie zgłosili dodatkowych uwag i tematów do omówienia. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą oraz przyjęciem błogosławieństwa.
- O terminie i temacie następnego zwyczajnego posiedzenia rady jej członkowie i parafianie zostaną powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem w formie ogłoszenia.
Na tym sprawozdanie zakończono
Sekretarz: Bogusław Meiksner
Przewodniczący PRD: ks. Andrzej Nowara, proboszcz
Sprawozdanie nr 9
Sprawozdanie nr 9
z posiedzenia
Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego w roku duszpasterskim 2019/2020
W dniu 16 czerwca 2020 roku w domu parafialnym odbyło się ósme posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) wybranej i powołanej zgodnie z Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca z dnia 22 maja 2017 roku na podstawie Statutu PRD w Archidiecezji Katowickiej z dnia 31.01.2017 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- Andrzej Nowara – proboszcz, przewodniczący PRD
- Natalia Adamczyk
- Dorota Hadam
- Ireneusz Kominek
- Jan Krawczyk
- Andrzej Krupiński
- Barbara Labus
- Mariusz Podraza
- Janina Poliwoda
Nieobecnych było: 7 członków rady
Przebieg posiedzenia:
1. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa brewiarzowa.
- W części formacyjno – informacyjnej Przewodniczący Rady krótko podsumował zakończone lub trwające, lecz zawieszone z powodu pandemii, działania. Zapowiedział, że Kurs Alfa będzie kontynuowany po okresie epidemii. 90 procent uczestników deklarowało wyjazd weekendowy odbywający się w ramach kursu.
Ksiądz proboszcz podziękował za list do parafian zredagowany przez członków PRD. Był on, jak wynika z zebranych podczas kolędowych odwiedzin informacji, bardzo przychylnie przyjęty przez wiernych.
Ksiądz Nowara złożył też podziękowania za zaangażowanie członków PRD w zbiórkę dla pogorzelców. Z pomocy materialnej skorzystało dwanaście rodzin, jedna rodzina daru nie przyjęła. Jak podkreślił ksiądz proboszcz, parafia była jednym z ogniw pomocy obok takich instytucji jak MOPS i Caritas.
Przewodniczący PRD przekazał także informacje dotyczące przystąpienia do pierwszej komunii świętej. Do wakacji sakrament ma przyjąć jeszcze około dwadzieścioro dzieci. Pozostałe do pierwszej komunii świętej przystąpią we wrześniu. Ksiądz proboszcz poinformował, że na bieżąco spotyka się z dziećmi i w jego opinii mają one świadomość przygotowania do przyjęcia Pana Jezusa do swojego serca.
- W dalszej części spotkania ksiądz proboszcz wprowadził zebranych w temat główny dotyczący Eucharystii, która jest źródłem i szczytem. Jak podkreślił, ku Eucharystii wszystko zmierza i wszystko z niej wypływa. Dla członków Kościoła jest to ważne miejsce i ważny czas. Gdy coś dzieje się dla życia religijnego wspólnoty, toczy się to zawsze wokół Eucharystii. Stąd ważne, by koncentrować się wokół Eucharystii. Przewodniczący podkreślił, jak ważny jest zatem aspekt dobrego przygotowania się do Eucharystii. Proboszcz wskazał na dwa rodzaje przygotowania – dalsze i bliższe. Bliższym przygotowaniem jest czas, kiedy wierny przychodzi do kościoła. Dobrze, gdy jest to co najmniej 5-10 minut przed rozpoczęciem mszy. Istotne jest bowiem uczestnictwo z pełnym zaangażowaniem od początku Eucharystii, którą rozpoczyna śpiew na wejście. Pieśń rozpoczynająca ma także swoje znaczenie liturgiczne. Aby dobrze zaangażować się i przeżyć mszę świętą należy mieć czas na wyciszenie się. I właśnie to wcześniejsze przyjście do kościoła pozwala każdemu odpowiednio się skupić i wyciszyć. Trudno dobrze przeżyć spotkanie z Bogiem w zgiełku i hałasie. Przychodzenie na ostatni moment sprawia, że wyciszenie i koncentrację osiągamy często dopiero na koniec Eucharystii.
- Członkowie Rady zastanawiali się wspólnie nad tym, co można zrobić, by wypracować w parafianach nawyk szybszego przychodzenia na mszę świętą. W krótkiej dyskusji podkreślono, że żyjemy w czasach, w których ludzie pędzą, w różne miejsca wchodzą z marszu. Podobnie stało się także z kościołem. Kiedyś była ograniczona liczba miejsc siedzących i to sprzyjało szybszemu przychodzeniu na mszę. Obecnie problem ten właściwie nie istnieje.
Wśród pomysłów pojawiło się przypomnienie o krótkich katechezach, które kiedyś głoszono bezpośrednio przed mszą. Członkowie Rady podkreślili, że warto przed rozpoczęciem Eucharystii zapoznać się z czytaniami, by później lepiej zapamiętać i zrozumieć Słowo Boże. Według zebranych najlepszym sposobem jest ciągłe przypominanie, jak ważne jest dobre przygotowanie się do Eucharystii poprzez odpowiednie wygospodarowanie czasu na wyciszenie i skupienie. Pomocne w dobrym przeżyciu Eucharystii może okazać się przygotowanie druków z pieśniami liturgicznymi i czytaniami niedzielnymi.
Sprawy bieżące
Ksiądz Andrzej Nowara podkreślił, że od czasu wprowadzenia ograniczeń związanych z epidemią COVID 19 zauważa się, iż obecnie do pełnego uczestnictwa w życiu kościoła – udziału we mszach świętych, nabożeństwach wróciło do tej pory około 50/60 procent wiernych.
Trwają prace remontowe związane z związane z wymianą instalacji elektrycznej i modernizacją oświetlenia w kościele.
Na tym sprawozdanie zakończono
Przewodniczący PRD: ks. Andrzej Nowara, proboszcz
Sekretarz: Dorota Hadam
Sprawozdanie nr 8
Sprawozdanie nr 8
z posiedzenia
Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego w roku duszpasterskim 2019/2020
W dniu 19 listopada 2019 roku w domu parafialnym odbyło się siódme posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) wybranej i powołanej zgodnie z Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca z dnia 22 maja 2017 roku na podstawie Statutu PRD w Archidiecezji Katowickiej z dnia 31.01.2017 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli:
1. ks. Andrzej Nowara – proboszcz, przewodniczący PRD
2. Natalia Adamczyk
3. Adam Bartnik
4.Dorota Hadam
5.Ireneusz Kominek
6.Jan Krawczyk
7.Andrzej Krupiński
8.Barbara Labus
9. Bogusław Meiksner
10.Mariusz Podraza
11.Piotr Skutela
Nieobecnych było: 6 członków rady
Przebieg posiedzenia:
1. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa.
2.W części formacyjno – informacyjnej Przewodniczący Rady krótko przypomniał założenia nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 „Eucharystia daje życie”. Następnie wprowadził zebranych w założenia I roku programu, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę adwentu, pod nazwą „Wielka tajemnica wiary”. Ten rok będzie poświęcony ukazaniu Jezusa Chrystusa jako źródła życia. Podstawą będzie pogłębienie katechizmowej wiedzy o Eucharystii, która jest rzeczywistą obecnością Jezusa pośród nas. Postać, jaką widzimy podczas przeistoczenia zmysłami jest taka sama. Zmienia się substancja – z chleba i wina przeistacza się w ciało i krew samego Jezusa. Przyjęcie tej tajemnicy samym rozumem – przerasta człowieka – dlatego można tę tajemnicę zgłębić tylko wiarą. Stąd w każdej aklamacji obecność słów „wiara i tajemnica”. Tylko wiarą jesteśmy w stanie przyjąć tajemnicę przeistoczenia. Ksiądz Proboszcz przytoczył słowa św. Tomasza: „Wobec tej tajemnicy trzeba uklęknąć i z pokorą powiedzieć – Panie Jezu wierzę”. Przewodniczący Rady zapowiedział, że program „Wielka tajemnica wiary” ma przypomnieć i rozwinąć to, o czym już wcześniej pisał Benedykt XVI w artykule dotyczącym obecnego kryzysu w Kościele.Papież przyczyn tego kryzysu dopatrywał się w zaniku wiary ludzi w rzeczywistość Eucharystii – w obecność Jezusa w Eucharystii.
3.W dalszej części posiedzenia odczytano przygotowany przez część członków PRD list do parafian. Zebrani dyskutowali nad sposobem dystrybucji listu. Wszyscy zebrani byli zgodni co do tego, by list ten był wręczony osobiście. Ostatecznie postanowiono, aby podczas kazania niedzielnego ksiądz proboszcz wprowadził wiernych w treść listu, a następnie poszczególni członkowie Rady po każdej mszy będą wręczać go parafianom, by mogli oni wracać do jego zawartości.
Sprawy bieżące
Ksiądz Andrzej Nowara przypomniał o trwających i planowanych w najbliższym czasie przedsięwzięciach duszpasterskich. Nadmienił, iż z dobrym przyjęciem ze strony parafian spotkała się propozycja wprowadzona przez ks. Krzysztofa Winklera – zawierzenia życia Maryi . Grupa około 100 parafian w każdą sobotę przygotowuje się, aby 8 grudnia uczestniczyć w akcie oddania się w niewolę Maryi.
Od 30 stycznia 2020 do 2 kwietnia 2020 planowany jest kurs Alfa. Spotkania będą odbywały się w każdy czwartek od 19.00 do 21.00 w tym okresie. Kurs prowadzony będzie przez Diakonię Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Przewidzianych jest około 40-50 miejsc dla chętnych, a zapisy będą prowadzone od przyszłej niedzieli. Podczas kolędy do parafian trafią także ulotki informacyjne o tym przedsięwzięciu. Jeśli zgłoszą się pary małżeńskie z dziećmi – to dla dzieci przewidziana jest także opieka na czas trwania spotkania.
Rekolekcje wielkopostne planowane są od V niedzieli Wielkiego Postu i wygłosi je ojciec Tomasz Maniura.
Na tym sprawozdanie zakończono
Przewodniczący PRD: ks. Andrzej Nowara, proboszcz
Sekretarz: Dorota Hadam
Sprawozdanie nr 8
z posiedzenia
Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego w roku duszpasterskim 2019/2020
W dniu 19 listopada 2019 roku w domu parafialnym odbyło się siódme posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) wybranej i powołanej zgodnie z Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca z dnia 22 maja 2017 roku na podstawie Statutu PRD w Archidiecezji Katowickiej z dnia 31.01.2017 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli:
1. ks. Andrzej Nowara – proboszcz, przewodniczący PRD
2. Natalia Adamczyk
3. Adam Bartnik
4.Dorota Hadam
5.Ireneusz Kominek
6.Jan Krawczyk
7.Andrzej Krupiński
8.Barbara Labus
9. Bogusław Meiksner
10.Mariusz Podraza
11.Piotr Skutela
Nieobecnych było: 6 członków rady
Przebieg posiedzenia:
1. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa.
2.W części formacyjno – informacyjnej Przewodniczący Rady krótko przypomniał założenia nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 „Eucharystia daje życie”. Następnie wprowadził zebranych w założenia I roku programu, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę adwentu, pod nazwą „Wielka tajemnica wiary”. Ten rok będzie poświęcony ukazaniu Jezusa Chrystusa jako źródła życia. Podstawą będzie pogłębienie katechizmowej wiedzy o Eucharystii, która jest rzeczywistą obecnością Jezusa pośród nas. Postać, jaką widzimy podczas przeistoczenia zmysłami jest taka sama. Zmienia się substancja – z chleba i wina przeistacza się w ciało i krew samego Jezusa. Przyjęcie tej tajemnicy samym rozumem – przerasta człowieka – dlatego można tę tajemnicę zgłębić tylko wiarą. Stąd w każdej aklamacji obecność słów „wiara i tajemnica”. Tylko wiarą jesteśmy w stanie przyjąć tajemnicę przeistoczenia. Ksiądz Proboszcz przytoczył słowa św. Tomasza: „Wobec tej tajemnicy trzeba uklęknąć i z pokorą powiedzieć – Panie Jezu wierzę”. Przewodniczący Rady zapowiedział, że program „Wielka tajemnica wiary” ma przypomnieć i rozwinąć to, o czym już wcześniej pisał Benedykt XVI w artykule dotyczącym obecnego kryzysu w Kościele.Papież przyczyn tego kryzysu dopatrywał się w zaniku wiary ludzi w rzeczywistość Eucharystii – w obecność Jezusa w Eucharystii.
3.W dalszej części posiedzenia odczytano przygotowany przez część członków PRD list do parafian. Zebrani dyskutowali nad sposobem dystrybucji listu. Wszyscy zebrani byli zgodni co do tego, by list ten był wręczony osobiście. Ostatecznie postanowiono, aby podczas kazania niedzielnego ksiądz proboszcz wprowadził wiernych w treść listu, a następnie poszczególni członkowie Rady po każdej mszy będą wręczać go parafianom, by mogli oni wracać do jego zawartości.
Sprawy bieżące
Ksiądz Andrzej Nowara przypomniał o trwających i planowanych w najbliższym czasie przedsięwzięciach duszpasterskich. Nadmienił, iż z dobrym przyjęciem ze strony parafian spotkała się propozycja wprowadzona przez ks. Krzysztofa Winklera – zawierzenia życia Maryi . Grupa około 100 parafian w każdą sobotę przygotowuje się, aby 8 grudnia uczestniczyć w akcie oddania się w niewolę Maryi.
Od 30 stycznia 2020 do 2 kwietnia 2020 planowany jest kurs Alfa. Spotkania będą odbywały się w każdy czwartek od 19.00 do 21.00 w tym okresie. Kurs prowadzony będzie przez Diakonię Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Przewidzianych jest około 40-50 miejsc dla chętnych, a zapisy będą prowadzone od przyszłej niedzieli. Podczas kolędy do parafian trafią także ulotki informacyjne o tym przedsięwzięciu. Jeśli zgłoszą się pary małżeńskie z dziećmi – to dla dzieci przewidziana jest także opieka na czas trwania spotkania.
Rekolekcje wielkopostne planowane są od V niedzieli Wielkiego Postu i wygłosi je ojciec Tomasz Maniura.
Na tym sprawozdanie zakończono
Przewodniczący PRD: ks. Andrzej Nowara, proboszcz
Sekretarz: Dorota Hadam
Sprawozdanie nr 8
z posiedzenia
Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego w roku duszpasterskim 2019/2020
W dniu 19 listopada 2019 roku w domu parafialnym odbyło się siódme posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) wybranej i powołanej zgodnie z Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca z dnia 22 maja 2017 roku na podstawie Statutu PRD w Archidiecezji Katowickiej z dnia 31.01.2017 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli:
1. ks. Andrzej Nowara – proboszcz, przewodniczący PRD
2. Natalia Adamczyk
3. Adam Bartnik
4.Dorota Hadam
5.Ireneusz Kominek
6.Jan Krawczyk
7.Andrzej Krupiński
8.Barbara Labus
9. Bogusław Meiksner
10.Mariusz Podraza
11.Piotr Skutela
Nieobecnych było: 6 członków rady
Przebieg posiedzenia:
1. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa.
2.W części formacyjno – informacyjnej Przewodniczący Rady krótko przypomniał założenia nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 „Eucharystia daje życie”. Następnie wprowadził zebranych w założenia I roku programu, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę adwentu, pod nazwą „Wielka tajemnica wiary”. Ten rok będzie poświęcony ukazaniu Jezusa Chrystusa jako źródła życia. Podstawą będzie pogłębienie katechizmowej wiedzy o Eucharystii, która jest rzeczywistą obecnością Jezusa pośród nas. Postać, jaką widzimy podczas przeistoczenia zmysłami jest taka sama. Zmienia się substancja – z chleba i wina przeistacza się w ciało i krew samego Jezusa. Przyjęcie tej tajemnicy samym rozumem – przerasta człowieka – dlatego można tę tajemnicę zgłębić tylko wiarą. Stąd w każdej aklamacji obecność słów „wiara i tajemnica”. Tylko wiarą jesteśmy w stanie przyjąć tajemnicę przeistoczenia. Ksiądz Proboszcz przytoczył słowa św. Tomasza: „Wobec tej tajemnicy trzeba uklęknąć i z pokorą powiedzieć – Panie Jezu wierzę”. Przewodniczący Rady zapowiedział, że program „Wielka tajemnica wiary” ma przypomnieć i rozwinąć to, o czym już wcześniej pisał Benedykt XVI w artykule dotyczącym obecnego kryzysu w Kościele.Papież przyczyn tego kryzysu dopatrywał się w zaniku wiary ludzi w rzeczywistość Eucharystii – w obecność Jezusa w Eucharystii.
3.W dalszej części posiedzenia odczytano przygotowany przez część członków PRD list do parafian. Zebrani dyskutowali nad sposobem dystrybucji listu. Wszyscy zebrani byli zgodni co do tego, by list ten był wręczony osobiście. Ostatecznie postanowiono, aby podczas kazania niedzielnego ksiądz proboszcz wprowadził wiernych w treść listu, a następnie poszczególni członkowie Rady po każdej mszy będą wręczać go parafianom, by mogli oni wracać do jego zawartości.
Sprawy bieżące
Ksiądz Andrzej Nowara przypomniał o trwających i planowanych w najbliższym czasie przedsięwzięciach duszpasterskich. Nadmienił, iż z dobrym przyjęciem ze strony parafian spotkała się propozycja wprowadzona przez ks. Krzysztofa Winklera – zawierzenia życia Maryi . Grupa około 100 parafian w każdą sobotę przygotowuje się, aby 8 grudnia uczestniczyć w akcie oddania się w niewolę Maryi.
Od 30 stycznia 2020 do 2 kwietnia 2020 planowany jest kurs Alfa. Spotkania będą odbywały się w każdy czwartek od 19.00 do 21.00 w tym okresie. Kurs prowadzony będzie przez Diakonię Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Przewidzianych jest około 40-50 miejsc dla chętnych, a zapisy będą prowadzone od przyszłej niedzieli. Podczas kolędy do parafian trafią także ulotki informacyjne o tym przedsięwzięciu. Jeśli zgłoszą się pary małżeńskie z dziećmi – to dla dzieci przewidziana jest także opieka na czas trwania spotkania.
Rekolekcje wielkopostne planowane są od V niedzieli Wielkiego Postu i wygłosi je ojciec Tomasz Maniura.
Na tym sprawozdanie zakończono
Przewodniczący PRD: ks. Andrzej Nowara, proboszcz
Sekretarz: Dorota Hadam
Sprawozdanie nr 7
Sprawozdanie nr 7
z posiedzenia Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego w rokuduszpasterskim2018/2019
W dniu 5 września 2019 roku w domu parafialnym odbyło się szóste posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) wybranej i powołanej zgodnie z Dekretem Arcybiskupa WiktoraSkworca z dnia 22 maja 2017 roku na podstawie Statutu PRD w Archidiecezji Katowickiej z dnia 05.01.2017 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli:
1. ks. Andrzej Nowara – proboszcz, przewodniczący PRD2. ks. Mariusz Marek
3. ks. Łukasz Iwanowski
4. Natalia Adamczyk
5. Adam Bartnik
6. Ireneusz Kominek
7. Jan Krawczyk
8. Andrzej Krupiński
9. Barbara Labus
10. Bogusław Meiksner
11. Mariusz Podraza
12. Janina Poliwoda
13. Piotr Skutela
14. Sabina Zdebel
Nieobecnych było: 5 członków rady
Przebieg posiedzenia:
- Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa brewiarzowa.
- Przewodniczący rady przywitał oficjalnie nowych członków rady - wikariuszy: księży Mariusza Marka i Łukasza Iwanowskiego.
- W części formacyjno-informacyjnej ksiądz Proboszcz zaprezentował zarys ProgramuKościoła w Polsce na lata 2019-2022: Eucharystia jako tajemnica wyznawana, przeżywana iświętowana, oraz źródło misji. Pierwszy rok trzyletniego nowego programu duszpasterskiegoKościoła w Polsce, który rozpocznie się wraz pierwszą niedzielę adwentu, będzie poświęcony ukazaniu Jezusa Chrystusa jako źródła życia. W praktyce będziemy pogłębić wiedzę katechizmową o Eucharystii. Jeśli bowiem wierzymy, to trzeba jeszcze wiedzieć, w co wierzymy. Rok kolejny nowego programu będzie poświęcony świętowaniu Eucharystii, anastępny misji jaka powinna z naszego uczestnictwa w Eucharystii wypływać.
- W części problemowej obrad poruszono temat przygotowywanego listu do parafian, omówiono dotychczasowy kształt prac nad jego treścią, oraz wysłuchano informacji i uwag członków zespołuredakcyjnego. Zgodnie z ustaleniami rady list ma zostać przyjęty na następnym posiedzeniu i ma trafić do jak największej liczby parafian wraz z początkiem nowego roku liturgicznego 2019/2020. Zaproponowano, aby w niedzielę przed planowanym rozpowszechnieniem przedmiotowego listuzasygnalizować w Ogłoszeniach parafialnych, że taki list w najbliższą niedzielę zostanie skierowany doparafian.
- Ksiądz Proboszcz omówił zarys planowanych, stałych przedsięwzięć duszpasterskich, spotkań grupformacyjnych i katechez w nadchodzącym roku formacyjnym.
- Członkowie rady w ramach wolnych wniosków nie zgłosili dodatkowych uwag i tematów do omówienia. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą oraz przyjęciem błogosławieństwa.
- O terminie i temacie następnego zwyczajnego posiedzenia rady jej członkowie i parafianie zostaną powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem w formie ogłoszenia.
Na tym sprawozdanie zakończono
Przewodniczący PRD: ks. Andrzej Nowara, proboszcz Sekretarz: Bogusław Meiksner
Sprawozdanie nr 6
Sprawozdanie nr 6
z posiedzenia
Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Św. Wawrzyńca i Antoniego w roku duszpasterskim2018/2019
W dniu 10 czerwca 2019 roku w domu parafialnym odbyło się szóste posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej (PRD) wybranej i powołanej zgodnie z Dekretem Arcybiskupa WiktoraSkworca z dnia 22 maja 2017 roku na podstawie Statutu PRD w Archidiecezji Katowickiej z dnia 31.01.2017 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli:
1. ks. Andrzej Nowara – proboszcz, przewodniczący PRD2. ks. Adam Luchowski
3. Natalia Adamczyk
4. Adam Bartnik
5. Dorota Hadam
6. Ireneusz Kominek
7. Jan Krawczyk
8. Andrzej Krupiński
9. Barbara Labus
10. Bogusław Meiksner11. Janina Poliwoda 12. Piotr Skutela
13. Sabina Zdebel
Nieobecnych było: 6 członków rady
Przebieg posiedzenia:
1. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa.
2. Przewodniczący rady ogłosił oficjalnie, że na jego ręce spłynęła rezygnacja pani JolantyGruszki z dalszego uczestnictwa w Parafialnej Radzie Duszpasterskiej. Powody podjętej decyzji pozostają do wiadomości zainteresowanych stron. Rada wyraża wdzięczność pani Jolancie za dotychczasowe zaangażowanie w swoje prace i inne działania na terenie parafii. Liczy także na podtrzymanie współpracy.
3. W części formacyjno-historycznej ksiądz Proboszcz nawiązał, zgodnie z wytycznymi arcybiskupa Wiktora Skworca, do spotkania Jana Pawła II z pielgrzymami z Górnego Śląska i Zagłębia, które odbyło się 6 czerwca 1979 pod szczytem Jasnej Góry. Obecnie obchodzimy jubileusz 40-lecia tego znaczącego wydarzenia. Ksiądz Proboszcz rozdał uczestnikom posiedzenia rady teksty wygłoszonej wtedy przez Jana Pawła homilii. Po krótkiej dyskusji,wymianie wspomnień i uwag, postanowiono, że każdy z członków rady pochyli się nadtekstem papieskiej homilii indywidualnie.
4. W części problemowej obrad poruszono następujące kwestie:
- Nawiązano do przygotowywanego listu do parafian, omówiono dotychczasowy kształt prac nad jego treścią, oraz powołano zespół w składzie: Dorota Hadam, Piotr Skutela i Bogusław Meiksner, który do pierwszego wrześniowego spotkania rady w nowym roku formacyjnym ma przedstawić członkom rady uzgodnioną i dopracowaną wersję listu do akceptacji. Listzgodnie z życzeniem księdza Proboszcza ma zostać doręczony parafianom w określonej formie i w określony sposób na początku nowego roku duszpasterskiego 2019/2020
- Omówiono konieczność poszerzenia i dopracowania medialno-informacyjnej stronyfunkcjonowania parafii. Pani Natalia Adamczyk została pełnomocnikiem księdza Proboszcza do aktualizacji i obsługi strony facebookowej parafii Wawrzyniec-Wirek.
5. W części organizacyjnej spotkania ksiądz Proboszcz podziękował członkom rady za rocznycykl pracy i wszelką troskę i zaangażowanie włożone w sprawy parafii.
6. Rada wyraziła wdzięczność księżom Adamowi Luchowskiemu i Tomaszowi Tesarczykowiza ich trzyletnią posługę w parafii oraz przekazała życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności na dalszy czas ich służby w nowych parafiach, do których zostali powołani.
7. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą oraz przyjęciem błogosławieństwa.
8. O terminie i temacie następnego zwyczajnego posiedzenia rady jej członkowie i parafianiezostaną powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem w formie ogłoszenia.
Na tym sprawozdanie zakończono
Przewodniczący PRD: ks. Andrzej Nowara, proboszcz
Sekretarz: Bogusław Meiksner