SPRAWOZDANIA PARAFIALNEJ RADY
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 10.03.2014r.
Zebraniu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który powitał wszystkich członków PRD.
Zebranie rozpoczęło się od modlitwy brewiarzowej. Na spotkaniu zostały poruszone sprawy dotyczące nowej ewangelizacji. Po krótkim przedstawieniu czym jest nowa ewangelizacja, czego dotyczy, nastąpiła dyskusja. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego ludzie mają problem z relacją z Bogiem (dlaczego od niego odchodzą) oraz, jak ewentualnie w dzieło ewangelizacji możemy się włączyć w naszej wspólnocie.
Powodów odchodzenia od Boga podaliśmy sporo. Przypomnieliśmy sobie sprawozdanie księdza proboszcza dotyczące statystyk. Zostało podane, że tylko 30 % wiernych uczestniczy w niedzielnych Mszach św. w naszej parafii, natomiast 70% wiernych wpuszcza księdza w czasie odwiedzin duszpasterskich. Zastanawialiśmy się w tym miejscu dlaczego tak jest. Doszliśmy do wniosku, że jednym z wielu czynników może być to, iż parafianie chętnie uczestniczą w Eucharystii w ościennych parafiach, jest to spowodowane bliskością położenia innej parafii bliżej miejsca zamieszkania, jak również „krótszą” Mszą św. Powodem jest również to, że ludzie twierdzą, iż nie rozumieją Mszy św.
Aby włączyć się w dzieło nowej ewangelizacji, jednogłośnie stwierdzono, że podstawą jest MODLITWA. Również w naszej parafii od paru tygodni modlimy się o dzieło nowej ewangelizacji. Następnie głosy były podzielone. Padały m.in. takie propozycje jak: zaproszenie ludzi na eucharystię, a nie nachodzenia ich, poprawa nagłośnienia w naszym kościele, podniesienie poziomu, aby dzieci i młodzież mogli dostać najwyższą jakość naszej wiary, czynne włączenie się w działalność szkoły oraz promowanie zdolności młodzieży, poprzez spektakle, które przygotowują w ramach szkolnych programów.
Spotkanie skończyło się modlitwą oraz błogosławieństwem księdza proboszcza.
Izabela Zmorzyńska
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 08.10.2013r.
Zebraniu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który powitał wszystkich członków PRD. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęto modlitwą brewiarzową.
I część - Formacyjna
Ksiądz proboszcz przywołał naczelne hasło Światowych Dni Młodzieży „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”, które stało się podstawą rozważań nad stanem duchowym naszej parafii. Ksiądz Nowara podkreślił, że każdy z nas wezwany jest do apostolstwa, do ewangelizacji.
W różnych krajach chrześcijańskich obserwuje się brak życia ewangelicznego. Pierwszą przestrzenią apostolstwa jest własne środowisko – rodzina, miejsce pracy, parafia. Często myślimy o ewangelizacji dalekich krajów, a przecież każdy jest misjonarzem w swoim środowisku. W naszej parafii niestety w cotygodniowej niedzielnej mszy świętej uczestniczy zaledwie 30 procent parafian. A przecież chrześcijanin, żyjąc na co dzień Chrystusem, daje o nim świadectwo – pociąga do Niego innych. W ostatnich latach wykształciło się hasło „wierzący – niepraktykujący”. Czy jednak da się wierzyć i nie praktykować? Tylko świadectwo każdego z nas może pociągać, ale i odciągać od Boga! Wiary przecież nie da się oderwać od tego, co dzieje się wokół nas. Przesłanie ze spotkania młodzieży z papieżem jest więc aktualne i stanowi wyzwanie dla nas wszystkich. Nasza postawa ma być jednoznaczna – to dla Boga kształtujemy swoje środowisko bliższe i dalsze.
Wielu z nas głęboko w sercu leży katolickie wychowanie młodego pokolenia. Zastanawialiśmy się, czy papież Franciszek będzie autorytetem dla młodzieży. Są przecież katolicy, którzy w Ojcu Świętym widzą wielkiego reformatora Kościoła. Domagają się „poluzowania” pewnych reguł. W wielu wypowiedziach medialnych słychać manipulowanie słowami papieża Franciszka. To niepokojące zjawisko. Obecny na spotkaniu ksiądz Dariusz ze smutkiem stwierdził, że współczesna młodzie niewiele interesuje się słowami papieża.
Należy pamiętać, że niezależnie od czasów EWANGELIA wciąż wzywa o głoszenia Jezusa. A Kościół to taka instytucja, która ma zarażać swoją ewangelicznością.
Ojciec Święty – Franciszek – jak podkreślił ksiądz proboszcz – trzyma się nauki Kościoła, bo jest „wiernym synem Kościoła’. Niczym zatem jego przesłanie nie różni się od poprzedników. On po prostu mówi w inny sposób – otwarty, bezpośredni i tym samym wskazuje na sposób ewangelizacji. Franciszek ma inne doświadczenie stad inny język przekazu –bardziej prosty, dosadny, nie obawiający się tematów kontrowersyjnych. Otwartość papieża sprawia, że jest odbierany w otwarty sposób. Nasze dzielenie się podsumowaliśmy stwierdzeniem, że należy pracować na zasobach i wykorzystywać, a nie zaprzepaścić tych 30 procent ludzi praktykujących.
II część – Duszpasterska
W niedzielę Chrystusa Króla kończy się ROK WIARY.
Nadal prowadzone są katechezy liturgiczne przed mszami, niestety uczestniczy w nich niewielu wiernych. Aby zaakcentować zakończenie Roku Wiary zaproponowaliśmy kiermasz książki religijnej.
Przed Bożym Narodzeniem w sklepach sieci Biedronki zostanie przeprowadzona zbiórka żywności, która rozprowadzimy wśród potrzebujących naszej parafii. Koordynatorami akcji zostaną Rycerze Kolumba.
Ksiądz biskup wydał dekret o powołaniu przy parafiach Parafialnych Rad ds. ekonomicznych, składających się z 4 członków – księdza proboszcza oraz 3 wiernych posiadających kompetencje w normach prawnych i ekonomicznych. Zadaniem tej rady będzie sporządzenie corocznego sprawozdania finansowego zawierającego miedzy innymi informacje o inwestycjach, planach i wydatkach parafii. Kadencja takiej rady trwa 3 lata, a jej członkowie mogą w niej zasiadać maksymalnie przez 2 kadencje. Rada obradować będzie co najmniej 2 razy w roku, by wspierać proboszcza w podejmowaniu zadań inwestycyjnych.
W ostatnim czasie w parafii ukończono prace związane z remontem i wymianą witraży za kwotę 80 tysięcy złotych, z czego 30 tysięcy otrzymaliśmy z miasta. Do zapłaty do kwietnia pozostało 50 tysięcy. Dalsze prace przewidziano dopiero w 2015 roku. Do tego czasu podejmowane będą inwestycje związane z ogrzewaniem ławek oraz ociepleniem stropu.
W czasie tegorocznej kolędy pomagać będzie ks. Franciszek Zając ze względu na szybko przypadające ferie zimowe.
Niepokojem napawa radykalny spadek ilości wiernych przystępujących do komunii świętej.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się rekolekcje trzeźwościowe, które zgromadziły wielu uczestników. Wyrazili oni zadowolenie z czasu spędzonego z Bogiem.
Dorota Hadam
Protokół z zebrania Parafialnej RadyDuszpasterskiej w dn. 04.02.2013r.
Zebraniu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który powitał wszystkich członków PRD, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz katechetów.
Zebranie rozpoczęło się od modlitwy różańcowej. Na spotkaniu zostały poruszone sprawy dotyczące II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Ksiądz proboszcz przybliżył zebranym czym jest synod, kto może go zwoływać oraz jakie zostały powołane komisje.
Celem spotkania było utworzenie parafialnego zespołu synodalnego. Dlatego też wszyscy przybyli zostali zapoznani z Instrukcją dotyczącą powołania zespołów synodalnych w parafiach. W skład parafialnego zespołu synodalnego wchodzą: członkowie PRD, nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz katecheci, jak również mogą to być najwyżej 3 inne osoby z parafii. Zadaniem parafialnego zespołu synodalnego będzie praca nad zagadnieniami, które przekaże Komisja Główna Synodu Diecezjalnego.
Po krótkim zapoznaniu nastąpiło głosowanie dotyczące wybrania osób do Prezydium Zespołu, które będą reprezentować naszą parafię. Zastępcą przewodniczącego został – p. Ireneusz Kominek, sekretarzem – p. Bogusław Meiksner, członkiem Izabela Zmorzyńska
Spotkanie skończyło się modlitwą oraz błogosławieństwem księdza proboszcza.
Izabela Zmorzyńska
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 29.11.2012r.
Zebraniu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który powitał wszystkich członków PRD.
I część - Formacyjna
Spotkanie rozpoczęte zostało omówieniem najważniejszych założeń dotyczących zainaugurowanego w Kościele II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Otwarcia tego wielkiego dzieła dokonał Ks. abp Wiktor Skworc w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 25. listopada br. o godzinie 12.00 w katowickiej katedrze. Kilku członków naszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej było obecnych podczas uroczystości otwarcia , dlatego chętnie dzieliliśmy się tym przeżyciem w szerszym gronie. Relacje zawierały emocjonujące wrażenia dotyczące piękna liturgii, a także głębokie refleksje i oczekiwania wobec tak ważnego dzieła, jakim jest Synod. Jak powiedział jeden z uczestników spotkania – jest to „mocne otwarcie na działanie Ducha Świętego, nie tylko sprawa urzędnicza, lecz stan gotowości wszystkich w Kościele”. Jako członkowie rady parafialnej jesteśmy przekonani, że efekty Synodu w dużej mierze zależeć będą od sposobu i mocy zaangażowania się w owo dzieło członków wspólnoty Kościoła. Czujemy się szczególnie motywowani do podjęcia konkretnych prac, czy działań na rzecz Synodu. Nasze dzielenie się podsumował ksiądz Proboszcz stwierdzeniem, że początek Synodu daje dużo nadziei. Nawiązał do ankiety, jaką nasi przedstawiciele wypełniali przed jego rozpoczęciem. Jest ona bowiem bardzo spójna z wynikami i opracowaniem ogólnym, a zatem tematy nam bliskie będą poruszane podczas prac zespołów synodalnych.
Modlitwa brewiarzowa zakończyła część formacyjną spotkania.
II część – Duszpasterska
11 października rozpoczął się ROK WIARY.
Duszpasterze naszej parafii pragną podjąć wiele inicjatyw, by pobudzić wiarę w wiernych. Aby „obudzić” liturgię 10 minut przed każdą Eucharystią (oprócz godz. 17.00 – ze względu na nieszpory) odbywać się będą katechezy dotyczące obrzędów mszy świętej.
W związku z pojawiającymi się wśród wiernych głosami o przywrócenie sumy parafialnej, zastanawiano się nad tą propozycją. Ksiądz proboszcz zauważył, że potrzebnych jest na takiej mszy świętej co najmniej 10 ministrantów. Zaproponowano, aby zebrać tzw. starszych ministrantów do pełnienia służby przy ołtarzu . Kwestia ta wymaga jeszcze czasu i dopracowania.
W związku z wnioskiem o wprowadzenie koniecznych zmian w postawach liturgicznych podczas Eucharystii poproszono księży wikarych, aby tematy z tym związane zostały poruszone jako pierwsze w cyklu 30 katechez omawianych przed każdą mszą.
Kolejnym wydarzeniem w przeżywaniu Roku Wiary będzie czuwanie nocne organizowane podczas adwentu.
Ksiądz Proboszcz zapowiedział także pojawianie się billboardów dotyczących przeżywanego czasu w Kościele.
Zwrócono także uwagę na dobre przygotowanie mszy świętej dla dzieci, a także na umiejętne czytanie podczas Liturgii Słowa. Jest to ważne i pomocne w przeżywaniu Eucharystii przez jej uczestników.
Rozważano także ewentualne przesunięcie mszy świętej o godzinie 13.00 na godzinę 15.00. Członkowie PRD mieli podzielone głosy na ten temat. Niektórzy obawiają się tej zmiany w aspekcie utraty wiernych.
Przedyskutowano także propozycję przekształcenia pomieszczenia w domu parafialnym po byłej kaplicy na kawiarenkę lub pomieszczenie audiowizualne służące do organizacji różnego typu spotkań, prelekcji, odczytów itp. Wiąże się to oczywiście z nakładami finansowymi dotyczącymi remontu tego pomieszczenia, jak i pomieszczeń koniecznych do jego funkcjonowania (np. WC).
Zwrócono także uwagę na zaplanowanie w przyszłości remontu chrzcielnicy.
Ksiądz Sławomir poinformował o planowanej przez grupę pielgrzymkową organizacji bezalkoholowej zabawy karnawałowej, z której dochód ma być przeznaczony na dofinansowanie pielgrzymki w roku 2013.
W najbliższą sobotę i niedzielę po mszach świętych będzie prowadzona sprzedaż wieńców adwentowych oraz kartek świątecznych. Za sprzedaż odpowiedzialni będą członkowie grupy oazowej oraz Dzieci Maryi. Dochód przeznaczony zostanie na cele tych grup.
Ksiądz Sławek poinformował także o przygotowanej ulotce „Uratuj swój adwent”, w której zamieszczona została celebracja rodzinna adwentu.
Ponadto kapłan przekazał swój pomysł, który chce realizować wraz z młodzieżą podczas Roku Wiary – organizację wystaw poświeconych sakramentom.
Po okresie kolęd planowana jest także projekcja filmu ewangelizacyjnego oraz zaproszenie dla parafian do zaangażowania się w różne wspólnoty przyparafialne.
Ksiądz Dariusz zwrócił się z prośbą o pomoc w organizacji mszy roratnich.
Ksiądz Proboszcz wyjaśnił także zmianę dotyczącą procesji wokół ołtarza podczas ofiarowania darów w czasie mszy świętej – jest ona podyktowana przywróceniem tradycji i jej znaczeniem symbolicznym.
Sprawy gospodarcze:
Ksiądz proboszcz poinformował członków PRD o zakończeniu I etapu renowacji witraży w naszym kościele. Kwota poniesionych remontów to 90 tys. złotych, z czego 20 tys. stanowiła dotacja Urzędu Miasta. Kolejne raty spłacane będą na bieżąco przez kolejny rok. W przyszłym roku planowane są kolejne prace w tym zakresie na kwotę 120 tys. złotych.
W celu ogrzania kościoła został ocieplony strop folią termoizolacyjną, a przed świętami zostanie zamontowana instalacja elektryczna siedzeniowa w 8 pierwszych ławkach po obu stronach nawy głównej.
III część – Wolne glosy
- Zaplanowano spotkanie opłatkowe na dzień 6 stycznia.
Dorota Hadam
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 11.09.2012r
Zebraniu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który powitał wszystkich członków PRD.
I część - Formacyjna
Po odmówieniu modlitwy brewiarzowej zostały wręczone akty nominacyjne członka PRD osobom nieobecnym na pierwszym zebraniu. Następnie ksiądz proboszcz zadał pytanie zainspirowane nagłówkiem z ostatniego numeru Gościa Niedzielnego: „Czy Bóg potrzebuje reklamy?”. Po tym pytaniu wystąpiła burza głosów. Były one podzielone wśród obecnych na zebraniu. Problem w rozbieżności zdań na ten temat wynikał z różnego rozumienia słowa „reklama” i jego konotacji. Choć głosy w tej sprawie były podzielone, wszyscy wysunęli wspólny wniosek, że trzeba odpowiedzieć na wołanie Jezusa, aby móc o Nim gorliwiej świadczyć.
II część – Duszpasterska
- odejście ks. Piotra Kamińskiego i ks. Tomasza Trunka do nowych parafii, przybycie ks. Sławomira Tupaja, który przybył z Rybnika Boguszowic oraz ks. Dariusza Wrońskiego, który przybył z Wodzisławia Śląskiego
- nowy rok szkolny i katechetyczny – został poruszony problem związany z obecnością dzieci i młodzieży w grupach parafialnych (Dzieci Maryi, Oaza młodzieżowa) oraz ich obecności w Kościele, członkowie PRD wspólnie zastawiali się nad poprawieniem tej sytuacji, padały różne pomysły ze strony członków, dzięki którym można by przyciągnąć dzieci i młodzież do Kościoła, między innymi były podane takie propozycje: projekt otwartych spotkań (dzięki nim można by było przybliżyć poszczególne grupy nie tylko nowym uczestnikom, ale również pozostałym grupom), współpraca z rodzicami dzieci i młodzieży, animatorzy - pasjonaci do prowadzenia grup bierzmowańców, rozwijanie grup przyparafialnych,
- w dniach 19 - 21.10.2012r wizytacja ks. bp Józefa Kupnego w naszej parafii
- 25 listopada 2012r inauguracja II synodu diecezjalnego – wypełnienie ankiety
Sprawy gospodarcze:
Ksiądz proboszcz poinformował członków PRD o dalszej renowacji witraży w naszym kościele (została przyznana dotacja z Urzędu Miasta Rudy Śląskiej na pokrycie 22% kosztów ich remontu). Ksiądz proboszcz poinformował również o pracach związanych z remontem krzyża na nowym cmentarzu, pod którym wierni co roku spotykają się na Mszy Świętej w dzień Wszystkich Świętych.
Również ksiądz proboszcz poinformował uczestników PRD o przeniesieniu świetlicy z salek przy kościele do ośrodka Caritas przy ulicy Ściegiennego – jest to decyzja Caritasu.
III część – Wolne glosy
- Na zebraniu poruszono kwestię nieestetycznego wyglądu koszyczków, które zostały zabezpieczone przed nagminnymi kradzieżami w trakcie zbierania kolekty podczas Mszy Świętej.
- Dyskutowano również nad gazetką parafialną Laurus – czy istnieje możliwość wznowienia jej wydawania.
Izabela Zmorzyńska