SPRAWOZDANIA PARAFIALNEJ RADY
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 28.03.2017r.
Tematem zebrania PRD było „Określenie peryferii parafii i form dotarcia z Ewangelią”. Spotkanie prowadzone przez przewodniczącego ks. Andrzeja Nowarę rozpoczęto wspólna modlitwą brewiarzową. Ksiądz proboszcz przedstawił porządek zebrania, a następnie odczytano protokół z poprzedniego spotkania PRD.
I część - Formacyjna
Ksiądz proboszcz, inicjując część formacyjną zebrania, przypomniał, iż pierwszym i naczelnym zadaniem - obowiązkiem Kościoła jest głoszenie Słowa Bożego. Nakaz Pana Jezusa doskonale rozumieli apostołowie, którzy głosili Słowo Boże wśród Żydów i pogan. Od tamtych czasów zadanie nie zmieniło się. Kościół bowiem jest misyjny, a jego misją jest przekazywanie Słowa Bożego i docieranie z nim do wszystkich ludzi. Zadaniem każdego chrześcijanina – członka wspólnoty Kościoła jest zwrócenie się ze Słowem Bożym do najbliższego otoczenia, parafii, wreszcie do miejsc, gdzie Ewangelia nie dotarła. Można jednak zauważyć, że terenami ewangelizacyjnymi coraz częściej staje się najbliższe otoczenie. Następnie członkowie PRD zastanawiali się, jak rozumieć pojęcie peryferii, gdzie znajdują się peryferie naszej parafii, gdzie są nasze tereny misyjne, które potrzebują ewangelizacji? Wśród głosów w dyskusji pojawiły się zdania, że statystyka kolędowa mogłaby pomóc w nakreśleniu miejsc największej pustki duchowej. Ksiądz Nowara przypomniał, że w centrum każdego chrześcijanina jest osoba Pana Jezusa. Zatem peryferiami będą te miejsca, gdzie Pana Jezusa brak, peryferia będą tworzyć ludzie nie mający relacji z Bogiem.
Pan Roman Wycisk zwrócił uwagę, że grupa zamieszkująca peryferia parafii, żyjąca w oddaleniu od Boga wywiera znaczny wpływ na innych.
Pani Dorota Hadam wyraziła zdanie, że dla niej peryferia są wszędzie. Nie da się bowiem wskazać konkretnych miejsc, gdzie potrzeba ewangelizacji jest większa niż gdzie indziej. Obecnie wszyscy potrzebujemy ewangelizacji, odnowy relacji z Bogiem, od młodych po starszych, niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu posiadania czy jakichkolwiek innych czynników. Na brak relacji z Bogiem może wpływać brak wiedzy religijnej, który determinuje brak woli rozwiązania problemu nieistniejącej, bądź słabej więzi z Bogiem.
Pan Wycisk podkreślił, że ludzie z peryferii mają swoje środowisko. Każdy z nas nie żyje przecież w oderwaniu od innych. Pani Janina Poliwoda przedstawiła swoje rozumienie peryferii. Według niej peryferia można podzielić na trzy typy – konkretne grupy, środowiska, wreszcie miejsca.
Pan Bogusław Meiksner przypomniał, że pojęcie peryferii wprowadził papież Franciszek w odniesieniu do Ameryki Południowej. Z jednej strony można tam wskazać centrum – zamieszkane przez ludzi bogatych, dobrze o sobie myślących, dowartościowanych - z drugiej - peryferia, gdzie dominuje bieda, spustoszenie materialne i duchowe. Jednakże nasze pojęcie peryferii, jak podkreślał p. Meiksner, jest bardzo blisko centrum! Wiele z tych peryferii jest przecież w nas, w naszych strukturach. Jako rada parafialna powinniśmy przemyśleć sposoby ewangelizacji parafii oraz nasze zaangażowanie w ewangelizację. Tylko wtedy można zmieniać oblicze peryferii.
Pan Stanisław Wróbel pytał, czy jesteśmy w stanie choć jedną osobę zewangelizować? Podkreślał, że jest to trudne i wymaga wielu umiejętności.
Proboszcz Nowara zwrócił uwagę, iż jego zdaniem nie należy szukać konkretnego miejsca wymagającego działań ewangelizacyjnych, lecz patrzeć na zjawisko szeroko – przyjąć peryferia jako daleką relację z Panem Jezusem. Każdy z nas w swoim życiu może się w takich peryferiach znaleźć. Każdy z nas musi mieć świadomość odpowiedzialności za własny duchowy rozwój.
Ksiądz Andrzej Nowara zadał członkom PRD pytanie: Czy są sposoby, środki, by zadbać o własny rozwój i rozwój tych, którzy są wokół nas?
Ewangelizacja powinna przebiegać od osoby do osoby. Sam papież zachęca do odwagi docierania z ewangelią tam, gdzie jej brak.
Pani Dorota Hadam podzieliła się własnym doświadczeniem w ewangelizowaniu. Przypomniała, że istnieją wspólnoty, których celem jest właśnie ewangelizacja. Można zatem czerpać z ich wiedzy, czy zaprosić do współpracy w dziele ewangelizacji naszej parafii.
Pan Bogusław Meiksner wyraził pragnienie, aby w naszej parafii byli ludzie, wśród których mógłby znaleźć oparcie – podkreślił, że w jego opinii ewangelizację należy zacząć od siebie. Nie można bowiem samemu ewangelizować, nie mając samemu głębokiej relacji z Bogiem. Dobrym przykładem jest według pana Meiksnera doświadczenie parafii w Orzegowie, gdzie przez lata osoby działające w różnych wspólnotach w kościele pracowali nad własnym rozwojem duchowym, a kolejnym krokiem jest ewangelizacja całej parafii.
Pani Janina Poliwoda podkreśliła, że do ewangelizacji są jeszcze potrzebne pewne umiejętności. Można bowiem być osobą żyjącą wiarą, wzrastającą w wierze, ale można mieć problemy z jej przekazem na skalę ewangelizacji. Podobnie pani Barbara Labus zaznaczyła, że ewangelizatorem musi być ktoś, kto wiarą żyje na co dzień, a nie jest jak faryzeusz, który mówi coś innego i robi coś innego.
Ksiądz proboszcz przekazał, że ma w planach przeprowadzenie w parafii tzw. kursu Alfa czyli serii spotkań wyjaśniających podstawy chrześcijaństwa. Każde spotkanie podejmuje inny temat dotyczący wiary i daje możliwość dyskusji. Członkowie kursu Alfa odkrywają ważne zagadnienia dotyczące wiary, zwracając uwagę na pytania: Kim jest Jezus? Na czym opiera się nasza wiara? Dlaczego i jak się modlić? W jaki sposób Bóg nas prowadzi?
Kolejną ewangelizacyjną propozycją dla parafii byłyby tzw. parafialne grupy domowe. Tu, jak podkreślił ksiądz Nowara, parafia musi się zarejestrować, przystępując do tej formy rozwoju duchowego. Rejestracja pozwala na otrzymanie potrzebnych materiałów – filmów, konspektów itp. Parafialne grupy domowe to propozycja, która dotarła już do wielu parafii i cieszy się coraz większą popularnością. Ksiądz proboszcz zaprezentował członkom PRD krótki film propagujący parafialne grupy domowe (newpastoral.net). Nakreślił też krótką wizję wprowadzenia tego przedsięwzięcia ewangelizacyjnego w parafii.
Grupa inicjatywna przez cztery tygodnie zachęcałaby parafian do zaangażowania się w taką wspólnotę. Według założeń spotkania grup odbywają się co tydzień w domu gospodarza – animatora. Ksiądz proboszcz chciałby rozpocząć tę inicjatywę wraz z nowym adwentem. Będzie to miejsce, gdzie można zapraszać najbliższych, a także tych z naszego otoczenia, którzy potrzebują ewangelizacji.
Sprawy bieżące:
- W ostatnim czasie została poświęcona nasza kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, która jest systematycznie nawiedzana przez wiernych,
- Zespół charytatywny naszej parafii proponuje raz w miesiącu porady neurologopedy, które będą się odbywać w domu parafialnym, ponadto członkowie zespołu oferują swą pomoc chorym i opuszczonym członkom parafii,
- Podczas wigilii paschalnej odbędzie się chrzest osoby dorosłej, co będzie nowym ogromnym doświadczeniem i dobrem całej wspólnoty parafialnej,
- Pani Izabela Zmorzyńska – Gierczak wniosła o uregulowanie wjazdu na teren placu kościelnego od strony kaplicy świętego Wawrzyńca,
- Pan Eryk Rzeżucha zaproponował wprowadzenie czasami śpiewu łacińskiego podczas uroczystych mszy świętych,
- Pan Bogusław Meiksner zapytał o ustalenia dotyczące wyborów do nowej PRD,
- Ksiądz proboszcz poprosił, aby członkowie obecnej PRD zastanowili się nad swoim zaangażowaniem i objęciem funkcji gospodarzy parafialnych grup domowych.
Kolejne i ostatnie spotkanie obecnej PRD ustalono na 12. 06. 2017r.
Na tym spotkanie zakończono.
Protokołowała Dorota Hadam
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 18.10.2016r.
Zebraniu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który tradycyjnie powitał zebranych i rozpoczął modlitwę brewiarzową. Następnie został przedstawiony porządek zebrania. Odczytano protokół z poprzedniego spotkania PRD.
I część - Formacyjna
Ksiądz Proboszcz przybliżył zgromadzonym na zebraniu kilka krótkich tekstów
z przemówień na ŚDM papieża Franciszka. Po wysłuchaniu fragmentów przemów, nastąpiła dyskusja. Ksiądz proboszcz podkreślił, że słowa papieża Franciszka niosą uniwersalne przesłanie, każdy powinien wziąć je do serca. Ksiądz proboszcz podkreślił również, że warto sięgać do przemówień, gdyż one inaczej każdego człowieka. Pan J. Krawczyk podkreślił, że bardzo podobały mu się słowa papieża z Franciszkańskiej, słowa: proszę, przepraszam, dziękuję. Podkreślił, że dzięki tym słowom można rozwiązać wiele problemów. Pani J. Poliwoda przypomniała, że ludzie powinni wychodzić ze swoją wiarą. Podkreśliła również, że wiara była wcześniej kształtowana w domu, jednak trzeba zmienić nią się dzielić. Powinniśmy mówić otwarcie o Bogu. Ksiądz proboszcz podsumował dyskusję, że wiele osób czuje czym są ŚDM, wielu ludzi to dotknęło, dlatego też długo będziemy zbierać owoce, które narodziły się podczas ŚDM. Ogromne znaczenie miały dni w parafii. Młodzież była bardzo poruszona tym wydarzeniem, doświadczyli wielu rzeczy, co na pewno wyda owoce w przyszłości. Dlatego też młodzież ma możliwość uczestniczenia w spotkaniach, które są związane stricte z ŚDM. Parafii powinno zależeć, aby grupa młodych pojechała na ŚDM do Panamy. Został poruszony również pomysł, aby rodziny, które przyjmowały pielgrzymów, mogły zawiązać zgromadzenie dorosłych.
II część – Sprawy bieżące
Pan J. Kocur przypomniał, że 130 lat temu papież Leon XIII wprowadził modlitwę do Michała Archanioła. Zaproponował, aby również w naszej parafii wprowadzić ją na stałe.
Pani D. Hadam poinformowała, że niestety słychać szuszczenie w mikrofonach w prawej części kościoła.
Pan B. Meiksner stwierdził, że obrady PRD odbiegły od tematu, który brzmiał: „Próba podsumowania ŚDM i ich zagospodarowania w duszpasterstwie”. Podkreślił, że ciągle mamy brak pomysłu na to, jak wykorzystać. Powinniśmy szukać i propagować rozwiązania problemu, którym jest brak młodych w kościele. Zaproponował, aby z powrotem zacząć świętować niedziele, jak do tej pory były przygotowywane niedziele poświęcone krajom związanym z ŚDM. Pani D. Hadam podkreśliła, że to młodzi mają wyjść, mogą zaproponować, mają sporo iskry w sobie. Ksiądz Tomek zauważył, że młodzieży trzeba narzucać, bo jeśli się tego nie zrobi, to oni nie wychodzą z inicjatywą. Między młodymi jest brak zgrania, dlatego też potrzebny jest czas, cierpliwość.
W piątek odbędzie się piesza pielgrzymka do Kochłowic.
Odrestaurowanie kaplicy powoli idzie do przodu. Została wstrzymana na ten moment praca, gdyż czekamy na kowali, którzy mają wykonać swoje zadania w kaplicy.
Poinformowano również, że Synod Katowicki zostanie zamknięty w Uroczystość Chrystusa Króla.
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 30.05.2016r.
Zebraniu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który tradycyjnie powitał zebranych i rozpoczął modlitwę brewiarzową. Następnie został przedstawiony porządek zebrania. Odczytano protokół z poprzedniego spotkania PRD.
I część - Formacyjna
Na wstępie pan Jan Krawczyk poprosił o włączenie do poprzedniego protokołu informacji o artykule dotyczącym Światowych Dni Młodzieży, który ukazał się w „Wiadomościach Rudzkich”. Ponadto ksiądz proboszcz krótko przedstawił sprawy organizacyjne dotyczące przygotowań do ŚDM w Polsce. Jeszcze w styczniu tego roku zgłoszonych było około 20 tyś. pielgrzymów do naszej diecezji, obecnie tylko 12 tysięcy. Spora grupa wycofała się, prawdopodobnie w związku z zamachami terrorystycznymi na świecie. Pojawiające się w mediach informacje potęgują strach u młodych i ich rodziców. W naszej parafii także wielu rodziców ma obawy co do uczestnictwa młodzieży w tych wydarzeniach. A przecież wydarzenia te powinny być wielkim świętem katolików.
Dyskusja wiodąca podczas spotkania PRD dotyczyła tematu: „Media w służbie Kościoła”. Wprowadzenia do niej dokonał ksiądz proboszcz, który podkreślił wartość mediów w dziele Nowej Ewangelizacji. Wiele krajów odchodzi od tradycji chrześcijańskich, stąd konieczność wprowadzenia działań ewangelizacyjnych tych miejsc. Nowa ewangelizacja, jak podkreślał ksiądz Nowara, oznacza sięgnięcie po nowe środki przekazu Ewangelii. Odpowiedzialny za nią jest każdy ochrzczony, a najprostszą jej formą jest droga „od osoby do osoby”. W dziele tym jak najbardziej służebną rolę odgrywać powinny media, które wspomagać mogą osoby ochrzczone poprzez medialną formację i pogłębianie wiary czy doświadczenie Boga.
Ksiądz proboszcz odczytał komunikat Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca w sprawie mediów w archidiecezji katowickiej, w którym podkreślone zostało iż „cała grupa archidiecezjalnych mediów mimo ich różnorodności, służy jednemu celowi: sprawie ewangelizacji, umacnianiu świata wartości chrześcijańskich oraz przybliżaniu nauki Kościoła w aktualnych kwestiach.” Biskup wyraził przekonanie, że wszystkie podmioty wchodzące w skład utworzonej grupy będą przyczyniały się do budowania Kościoła – Wspólnoty i będą formowały wierzących.
Ksiądz proboszcz przedstawił także zainteresowanie mediami w naszej parafii. Wśród 5 tysięcy parafian „Gość Niedzielny” rozchodzi się w 80 egzemplarzach, „Mały Gość Niedzielny” w 30 egzemplarzach, „Różaniec”, „Głos ojca Pio”, „Anioł Stróż”- w 10 egzemplarzach. Czasopismem dla młodzieży „Droga” zainteresowanych jest zaledwie 1 - 2 wiernych. Trudno się zorientować, jak wygląda kwestia korzystania z innych katolickich mediów - radia, telewizji internetu?
Członkowie PRD zastanawiali się, jak zachęcić do liczniejszego korzystania z propozycji katolickich mediów. Pani Dorota Hadam podkreśliła rolę katechetów i bezpośrednie dotarcie do dzieci i młodzieży podczas lekcji religii, w trakcie której warto byłoby wykorzystywać fragmenty artykułów czy programów telewizyjnych.
Pan Jan Krawczyk przedstawił informacje dotyczące mediów w katolickich w Polsce – 6 głównych portali, 89 czasopism, 31 stacji radiowych, 7 stacji telewizyjnych. Zasmuca i niepokoi fakt, że mimo olbrzymiej ilości propozycji tak niewielkim zainteresowaniem naszych parafian cieszą się media katolickie.
Członkowie rady poszukiwali przyczyn tegoż zjawiska. Wśród nich dostrzegli:
- ogólny spadek czytelnictwa,
- powszechny brak czasu,
- trudność w odbiorze artykułów,
- kwestie finansowe.
Poszukiwano też rozwiązań:
Pan Roman Wyciślik zaproponował wykorzystanie parafialnej kawiarenki jako miejsca, w którym można byłoby zostawiać przeczytane już gazety, by dzielić się nimi z tymi, których nie stać na zakup, a także wykorzystanie strony parafii do zamieszczenia linków do ciekawych artykułów czy portali katolickich. Zauważył, że warto byłoby pomyśleć o wykorzystaniu Facebooka.
Pan Bogusław Meiksner podkreślał, że należy zadbać o zaistnienie parafii w mediach społecznościowych. Jeśli zależy nam na funkcjonowaniu w mediach, to koniecznie trzeba iść z duchem czasu, postawić na młody zespół ludzi, którzy w sposób nowatorski i nowoczesny poprowadzą stronę parafii tak, aby cieszyła się większym zainteresowaniem. Pan Bogusław przypomniał, że jedna z ostatnich sesji podczas synodu była także poświęcona mediom. Obecnie trwają przygotowania aplikacji, możliwości technicznych, które będą rozpowszechniane w parafiach. To nowy sposób funkcjonowania i komunikowania się młodych ludzi w obecnym świecie, więc warto z niego korzystać. Przykładem nowoczesnej strony internetowej jest strona archidiecezji. Jak podkreślił pan Meiksner stanowi ona wielkie medium.
Dyskutujący podkreślali wartość reklamy, zachęcania do czytania.
Przy okazji zauważono, że warto byłoby zastanowić się nad sposobem ożywienia parafialnej biblioteki. To również mogłoby być miejsce, w którym czytelnicy mieliby możliwość korzystania z czasopism katolickich. Można także wykorzystać gabloty znajdujące się z tyłu kościoła.
Ksiądz Dariusz zaproponował umieszczenie w tyle kościoła szafki na przeczytane czasopisma, by można je było pobierać za darmo. Zaproponował także umieszczenie radia na stronie internetowej parafii.
Sprawy bieżące:
- wciąż niewiele osób zainteresowanych jest peregrynacją obrazu „Jezu ufam Tobie”,
- 11.06 - odbędzie się pielgrzymka parafialna do Bujakowa w ramach obchodów Roku Miłosierdzia,
- 19.06 – organizacja festynu parafialnego organizowanego przez Rycerzy Kolumba, główna nagroda z zakupu cegiełek to 8 dniowy pobyt na Malcie – pielgrzymka śladami św. Pawła.,
- w sobotę 18.06 turniej piłkarski,
- 20.06 – msza kończąca rok formacyjny o 18.00.
- związek filatelistów z parafii – zorganizuje wystawę znaczków podczas festynu, a także zostanie wydana okolicznościowa koperta.
Na tym spotkanie zakończono.
Protokołowała Dorota Hadam
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 08.02.2016r.
Zebraniu, którego tematem było „Podsumowanie roku duszpasterskiego w parafii ”, przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który po przywitaniu wszystkich zebranych rozpoczął spotkanie modlitwą brewiarzową. Następnie przedstawił porządek zebrania. Odczytano protokół z poprzedniego spotkania PRD.
I część - Formacyjna
Ksiądz proboszcz Andrzej Nowara przybliżył wszystkim zebranym historię Światowych Dni Młodzieży. ŚDM wyszły z inicjatywy Jana Pawła II w latach 80. Od roku 1985 odbywały się spotkania młodzieży w jednym, wybranym miejscu, gdzie młodzi ludzie mogli doświadczać Boga i dzielić się Nim z innymi. Raz na 2-3 lata miejscem spotkania ŚDM jest wybierane miejsce, do którego zapraszani są młodzi z całego świata. Natomiast co roku w Niedzielę Palmową młodzi ludzie zapraszani są na spotkanie do katowickiej archikatedry Chrystusa Króla.
Pierwsze spotkanie ŚDM odbyło się w Rzymie, następnie w Buenos Aires, Hiszpanii, czy w Polsce. Od 1997r., gdzie ŚDM odbyły się w Paryżu, zmieniono formułę. Wcześniej spotkania ŚDM odbywały się w ciągu dwóch dni, aktualnie pielgrzymi przebywają tydzień w wybranych diecezjach, a następnie przemieszczają się do miejsca, gdzie odbywają się wydarzenia centralne. Spotkanie końcowe ŚDM połączone z wizytacją Ojca Świętego odbywają się w sobotę i niedzielę.
Od 2001r. ŚDM mają swoje znaki, którymi są krzyż oraz ikona Matki Bożej. Od tego też czasu znaki te są obecne w trakcie dni ŚDM, a w przerwie między ŚDM jest możliwość ich peregrynacji.
ŚDM są doświadczeniem radości kościoła i wiary. Każde ŚDM mają słowa przewodnie, które towarzyszą spotkaniom młodych ludzi. Polska, na rok 2016, stworzyła motto: Błogosławienie miłosierni.
II część – realizacja tematu zebrania
Po przybliżeniu historii ŚDM nastąpiła dyskusja. Stwierdzono jednogłośnie, że ŚDM są wielkim wydarzeniem, w którym żyjemy. Zastanawialiśmy się wspólnie w jaki sposób parafia może przygotować się do tych, którzy przyjadą. Jak mamy przygotować naszych parafian, którzy wybierają się na ŚDM? Oraz jak sami możemy się przygotować, jako parafianie.
Ks. Sławomir Tupaj krótko opowiedział w jaki sposób nasza młodzież przygotowywuje się do ŚDM. Jedną z ważniejszych idei było przybliżenie tych państw, gdzie odbywały się ŚDM. Pokazanie ich kuchni, kultury, przesłania papieża. Ks. Sławek sam stwierdził, że z homilii papieży można by stworzyć książkę, które warto przybliżyć młodym ludziom. Warto również zatroszczyć się o sprawy duchowe. Ks. Sławek przypomniał nam o przedstawieniu dotyczącym czwartego króla. Wspomniał również o spotkaniach w I soboty miesiąca, podczas których młodzież oprócz modlitwy, może wysłuchać konferencje, ma spotkania w grupach czy adoracje. Na zakończenie tych spotkań odbywają się nabożeństwa w kościele, na które są zapraszane również rodziny, które będą gościć pielgrzymów.
Ks. Sławek wspomniał również o programie L4, który ma na celu zgłoszenie się ludzi starszych, chorych, cierpiących, a chcących się modlić za ŚDM o stworzenie listy takich osób, by na koniec można było wręczyć papieżowi.
Planuje się również, aby nabożeństwa drogi krzyżowej były oparte an tekstach ŚDM.
Młodzież z Morcinka odbędzie rekolekcje oparte o ŚDM, podczas których przewodniczący klas będą losować państwa, a następnie będą przedstawiać ich logo, mogą zaśpiewać hymn ŚDM.
Zaproponowano, aby młodzież rozniosła przed świętami kartki oraz paczki osobom chorym.
Ks. Proboszcz podziękował ks. Sławkowi za opiekę i mobilizację.
Podano również dni, kiedy parafia będzie gościć pielgrzymów (20-25.07). W piątek (22.07) popołudniu pielgrzymi wyruszą do Piekar Śląskich, natomiast w sobotę 23.07będą mieli spotkanie na Muchowcu w godzinach od 12-15. W niedzielę 24.07 zaproponowano dzień parafialny, podczas którego odbędzie się Msza św. o godz. 11:00, a po niej lunch z parafianami. Pani Dorota Hadam zaproponowała, aby każdy przyniósł dary stołu. Koordynować mają to grupy parafialne. Pozostałe dni pozostają do zagospodarowania.
W parafii ruszyły kursy języka angielskiego oraz języka niemieckiego.
Pan Jan Kocur wspomniał również o zaangażowaniu szafarzy podczas ŚDM w Krakowie. Pan Kocur, p. Kominek, p. Skolud będą odpowiedzialni za udzielanie komunii pielgrzymom podczas ŚDM.
III część –wolne głosy
Parafianie nadal apelują o regularne włączanie mat grzewczych w kościele, gdyż odczuwalna temperatura jest nadal niska.
Wysunięto propozycję zmiany miejsca celebransa, gdyż jest on źle widoczny przez niektórych parafian podczas sprawowanej Eucharystii. Wniosek ten został odrzucony, z powodów przepisów liturgicznych, które ustalają miejsce celebransa podczas sprawowania Mszy świętej.
Ostatni głos dotyczył przystosowania kaplicy św. Wawrzyńca, aby mogła odbywać się w niej całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Odpowiedzialny za projekt oddania do użytku całodziennego kaplicy jest p. Kostoń.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 30 maja 2016r.
Protokołowała Izabela Zmorzyńska-Gierczak
Protokół z zebrania Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dn. 2.12.2015r.
Zebraniu, którego tematem było „Podsumowanie roku duszpasterskiego w parafii ”, przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Nowara, który po przywitaniu wszystkich zebranych rozpoczął spotkanie modlitwą brewiarzową. Następnie przedstawił porządek zebrania. Odczytano protokół z poprzedniego spotkania PRD.
I część - Formacyjna
Nowy rok duszpasterski rozpoczął się 29 listopada 2015r. Hasłem przewodnim jest „Nowe życie w Chrystusie”, a najważniejszymi wydarzeniami będą obchody Roku Miłosierdzia, 1050 rocznica chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Ksiądz proboszcz przypomniał zebranym najważniejsze informacje dotyczące okresu liturgicznego, który rozpoczyna każdy Rok Liturgiczny. Warto bowiem, przeżywając adwent wiedzieć, czemu on służy. Adwent to okres, który przygotowuje do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Dzieli się na dwie części: 1) do 16 grudnia – jest to przygotowanie do powtórnego przyjścia Chrystusa, liturgia słowa wzywa w tym czasie do czuwania, nawrócenia, zmiany swojego życia. 2) od 17 grudnia liturgia przygotowuje do obchodów pamiątki pierwszego przyjścia Pana Jezusa na świat. Ksiądz proboszcz podkreślił, że mało kto o tym podziale adwentu pamięta, a przecież odpowiednie przygotowanie w nim ma służyć dobremu przeżyciu świąt. Proboszcz podkreślił, jak istotne zatem jest nasze uczestnictwo w mszach roratnich ku czci Maryi i, że jest to msza dla wszystkich, nie tylko dla dzieci. Przypomniał, że w tym okresie obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Dobrym rozwiązaniem, by mobilizować do udziału w Roratach są wszelkie konkursy szczególnie dla dzieci.
II część – realizacja tematu zebrania
Następnie ksiądz Nowara dokonał podsumowania minionego roku liturgicznego. Przypomniał najważniejsze wydarzenia tj.: peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży, zorganizowanie w parafii Seminarium Odnowy Wiary, którego pokłosiem jest powstanie nowej grupy parafialnej tzw. Wspólnoty Dorosłych, marsz Jana Pawła II, rekolekcje parafialne w Kokoszycach, w których uczestniczyło 60 parafian, koronka na ulicach miast, wprowadzenie relikwii świętego Antoniego. Powyższe wydarzenia, jak podsumował proboszcz, pozostawiły trwały pozytywny ślad w naszej parafii.
Niestety ksiądz Nowara wspomniał również o sprawach, które napawają troską kapłanów. Od jakiegoś czasu gwałtownie spada ilość rozdzielanych komunii świętych i w stosunku do roku ubiegłego jest to aż o 6000 mniej. Przyczyn tego zjawiska można wg proboszcza dopatrywać się między innymi w spadku ilości wiernych uczęszczających regularnie do kościoła, a także we wzroście liczby konkubinatów czy związków cywilnych. Proboszcz podkreślił, że w czasie duszpasterskich odwiedzin rodzin zawsze prowadzone są rozmowy z wiernymi motywujące do zmiany życia. Nasuwa się pytanie, dlaczego wielu rezygnuje z komunii świętej? Prawdopodobnie wciąż brakuje świadomości, czym komunia święta jest, dlatego nieustannie warto zwracać uwagę na wartość, jaka płynie z sakramentu Eucharystii.
III część – informacja i wolne głosy
Ksiądz proboszcz przekazał informację, że od 8 grudnia obowiązywać będzie nowe prawo procesowe związane z unieważnianiem małżeństw. W ewidentnych sprawach proces będzie trwał 45 dni. Przedstawione zostały pokrótce wyzwania nowego roku liturgicznego. Proboszcz poinformował, że trwa peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po rodzinach naszej parafii. Do tej pory zgłosiło się zaledwie 11 rodzin. Pani Dorota Hadam zauważyła, że warto przypomnieć wiernym, co oznacza słowo peregrynacja i przybliżyć jej znaczenie.
Ksiądz Nowara przekazał także informacje dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii. Niepokoi fakt, że wciąż niewielu chętnych jest wśród młodych naszej parafii do udziału w tym wydarzeniu. Należy zatem propagować ideę tego przedsięwzięcia wśród młodzieży.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 8 lutego 2016r.
Protokołowała Dorota Hadam